Ezt olvasta már?


170 éve bocsátották ki a Kossuth-bankót

Százhetven éve, 1848. augusztus 5-én bocsátották ki a Kossuth-bankót, az első magyar bankjegyet. Az MTVA Sajtóadatbankjának összeállítása:

A Habsburg Birodalom egész területén használt közös fizetőeszköz kibocsátására 1816-tól kizárólag az I. Ferenc császár által alapított, a kormányzattól független Osztrák Nemzeti Bank volt jogosult, és a pénz nemesércfedezete felett is a pénzintézet rendelkezett. A bank a pesti forradalom után, 1848 márciusától nem bocsátott elegendő ezüstöt a magyar bankfiókok rendelkezésére, majd májustól hivatalosan is megszüntette a konvertibilitást, ezért a bankjegyek ezüstforintra váltása csaknem lehetetlenné vált. A lépés jelentősen szűkítette a Batthyány Lajos gróf vezette első felelős magyar kormány pénzügyi mozgásterét, és teljesen megingatta a közös papírpénzbe vetett bizalmat.

Az országot sújtó pénzhiány és az anyagi ügyletek egyszerűbb intézése érdekében a kormány - a bécsi udvar tiltakozása ellenére - elhatározta a "nemzeti bankjegy" kibocsátását, és a szükséges nemesércfedezetet megpróbálta hazai forrásból biztosítani. Kossuth Lajos pénzügyminiszter az ezüstöt közadakozásból, kölcsönjegyzéssel próbálta előteremteni. 1848. május 23-án felhívást intézett a nemzethez, arra ösztönözve a honpolgárokat, hogy vásároljanak 5 százalékos kamatot biztosító kincstári utalványokat a magántulajdonban lévő Pesti Magyar Kereskedelmi Banktól, az egyetlen korszerű magyar pénzintézettől. Kossuth az akcióval ötmillió forint értékű ezüstöt kívánt összegyűjteni a papírpénz fedezetéül, melynek mennyisége nem haladta volna meg a 12,5 millió forintot.

A bankjegykibocsátásról a bank vezetőivel folytatott tárgyalások után, 1848. június 17-én írták alá a megállapodást, és ezzel a pénzintézet jegybankká lépett elő. A szerződés értelmében a bank ötmillió forint értékű papírpénzt - a letétbe helyezett nemesfémért cserébe - ingyen bocsátott a magyar állam rendelkezésére, ugyanez a kedvezmény vonatkozott további négymillió forintnyi bankjegyre, amennyiben ennek az összegnek a fedezete is rendelkezésre áll. Három és félmillió forintból egymilliót a bank kamatmentes hitelként kapott meg, két és félmilliót pedig - alacsony kamatozás mellett - a hazai gazdaság élénkítésére kellett fordítania. A bank elnöke Valeró Antal nagykereskedő lett bankkormányzói címmel, a bankjegynyomda felszerelésével és vezetésével a kormány Landerer Lajos nyomdászt bízta meg, aki a szükséges gépek többségét Angliából szerezte be.

Az első önálló magyar papírpénzt Tyroler József rézmetsző tervezte, a hivatalosan forintnak nevezett fizetőeszközt a nép Kossuth-bankónak nevezte el, mert minden címleten szerepelt Kossuth Lajos aláírása. Az első kibocsátott címlet, a kétforintos Kossuth 1848. augusztus 5-én kelt hirdetménye után került forgalomba. A színe miatt "vöröshasúnak" nevezett bankón Völgyi Ferenc kincstári főpénztárnok és Rögler János bankfőpénztárnok aláírása is szerepelt, dátumot viszont nem nyomtattak rá. A szintén augusztusban kibocsátott egyforintos csak októberben került forgalomba.

Az első bankjegyeknek még biztos fedezetük volt: mivel csak 1,8 millió forint értékű ezüstpénzt sikerült előteremteni, a bank a szerződésben meghatározott 1:2,5-ös arányban mintegy 4,4 millió forint értékű bankjegyet bocsátott ki. Az állami költségvetés terhei azonban a honvédsereg felállításával, majd a szabadságharc kitörésével megnőttek, ezért a törvényhozás engedélyt adott a fedezet nélküli, magasabb címletű papírpénz kibocsátására, de ezek alapját már 61 millió forintnyi állami hitel fedezte. Szeptembertől Duschek Ferenc pénzügyi államtitkár (később pénzügyminiszter) irányításával megkezdték az ötforintos, majd novemberben a honvédség költségeinek finanszírozására szánt százforintos bankók tömeges nyomtatását, a tízforintos pénzjegy 1849 márciusában került forgalomba.

1848 végén a kormány Windisch-Grätz közeledő csapatai elől Debrecenbe menekült, de a nemesfémkészlet a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankban maradt, és az osztrákok nyomban le is foglalták. Windisch-Grätz az öt- és százforintos Kossuth-bankókat érvénytelennek nyilvánította, az egy- és kétforintosok osztrák bankjegyekre történő átváltására nyolcnapos határidőt szabott ki. Amikor a tavaszi hadjárat során a honvédsereg Pest-Buda felé közeledett, a visszavonuló császáriak a nemesfémkészletet magukkal vitték.

Az immár teljesen fedezetlen Kossuth-bankó nem értéktelenedett el azonnal, a bankóprés a szabadságharc végéig működött Debrecenben, Szegeden, majd Erdélyben, Aradon és Lugoson. A kisebb címletek, vagyis a váltópénz hiánya miatt vidéken több helyen szükségpénzeket használtak, a magát sokáig tartó komáromi erődítményben még a világosi fegyverletétel után is nyomtak ki bankót. Előfordult, hogy a papírpénzt felszabdalták, hogy darabjait váltópénzként használják, ami a korban bevett szokásnak számított. A szabadságharc végén ötmillió forint értékben ezerforintos bankók is készültek, de ezek már nem kerültek forgalomba: az 1849. augusztus 9-i vesztes temesvári csata után elfogott Duschek Ferencnél megtalálták és azonnal megsemmisítették őket.

A szabadságharc leverése után a Kossuth-bankókat a megszálló osztrák hadsereg parancsnokai több helyen nyilvánosan elégették, birtoklásukért börtön járt. Kossuth amerikai emigrációja alatt 1852-ben Philadelphiában nyomtatott ki bankókat, amelyek az általa tervezett szabadságharc győzelme esetén szolgáltak volna fizetőeszközként. A róla elnevezett papírpénz a függetlenség szimbóluma lett, eszmei értékét soha nem veszítette el.

 







0
0
0
0

hírek innen, onnan

Eva Longoria fia 8 éves lett: Santi olyan nagy a friss fotón, hogy alig ismertük fel

Eva Longoria kisfia 2018-ban született és vonásai alapján le sem tagadhatnák egymást.

Elegük lett a dolgozóknak, 12 órás sztrájkra készülnek a dél-koreai cég két magyarországi telephelyén

A korábbi kétórás sztrájk nem hozta el a kívánt eredményt, ezért a dél-koreai Hanon Systems Hungary Kft. alkalmazottjai most 12 órás...

Térdprotézisért fogadtak el hálapénzt, végül milliós büntetést kaptak a miskolci orvosok

Pénzbüntetésre ítélt a Miskolci Törvényszék két kórházi orvost, mert százezres nagyságrendű hálapénzt fogadtak el egy gyorsított...

Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter megszólalt az Országos Onkológiai Intézet meghibásodott klímája kapcsán!

A Parlamentben nyilatkozott az egészségügyi miniszter a Blikknek arról, hogy jelenleg hogyan áll az Országos Onkológiai Intézet elromlott...

Három BL-döntős győri kézilabdázó az idény álomcsapatában

A végső győztes metziek négy játékost adnak.

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Döntött a parlamenti sürgős tárgyalások és kivételes eljárások számának átmeneti emeléséről az Országgyűlés kedden. A...

Júliustól megszünteti a Mohu az építési-bontási hulladék ingyenes leadását

Sorozatos visszaélések miatt döntöttek így. Kilós árat határoztak meg a lakosság számára.

Hivatalos, döntött a parlament az üzemanyagárakról: erről minden autósnak tudnia kell

Elfogadta a védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényt kedden az Országgyűlés.

Kapkodnak a diákokért a cégek: egyre több pénzt kínálnak, és elárulják, mennyit

Egész évben hasonló intenzitással toboroznak a vállalatok diákokat, és kimagasló arányban tüntetnek fel bérinformációkat az őket...

Szabad köztársaságnak lakáj elnököt?

Amennyiben Orbán érdeke és kívánsága az, hogy Sulyok árny maradjon, akkor ő marad. Nemcsak saját magát tartja „vezénylő...

0

Sport

Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet

Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka

Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég

! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy 100 millió eurós ajánlatnál is többre tartja a villámgyors elefántcsontparti

Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja

A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.

0
0

Bulvár

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra

Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte

A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője

A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.

Hét év után kitálalt Kulcsár Edina, most mindent bevallott

Összeszedte a bátorságát Kulcsár Edina és mindent elmondott.

5000 német katona indult meg a fehérorosz határra

Németország 5000 katonát telepít Litvániába a NATO keleti szárnyának védelmére, akár kötelező vezénylésekkel is. A 5000 német katona indult meg a fehérorosz határra bejegyzés először Acnews-én jelent meg.

Tényleg visszatér a vezetékes telefon az otthonokba? A fiatalok szerint nem véletlenül

Volt idő, amikor a vezetékes telefon szinte minden otthon természetes része volt. Aztán jöttek a mobilok, az okostelefonok és az állandó online jelenlét, a régi készülékek pedig szinte egyik napról a másikra eltűn

0