Ezt olvasta már?


A szociális ivástól az alkoholfüggőségig

Egészség

Kultúránkban vastagon benne van az alkohol. Ez önmagában nem volna baj, hiszen az idők kezdetétől minden kultúrában benne vannak a tudatmódosító szerek, a peyot-tól a mésznyaláson át a sör- és bor kulturált vagy kulturálatlan fogyasztásáig.

Kép forrása: Unsplash

Az azonban már probléma, hogy ha az ember egy olyan tevékenységet, amit normális esetben szociális események során teszünk, önmagában is kezd alkalmazni.

Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy miért iszunk, hogyan hat ez a testünkre, hogyan tesztelhető az alkoholizmus, mikortól beszélhetünk függőségről, és milyen lehetőségek vannak a kilábalásra.

Miért iszunk?

Például hogy egészségesek legyünk.

Az alkohol kis mennyiségben, mértékkel fogyasztva akár egészséges is lehet. Ez például jó ok az ivásra: a vörösbor helyén tartja a hemoglobin szintet és a vérnyomást, a sör táplálék és B-vitaminban gazdag, a pálinka fertőtlenít, és így tovább. Bizonyos gyógynövényekből alkoholos tinktúrával lehet kinyerni a bennük található drogot, vagyis azt az anyagot, amely a gyógyhatást okozza. Ezek mérhető, valós, tudományosan bebizonyított eredmények, amelyek mellett nem érdemes elmenni. De persze kevés az ember, aki pusztán a gyógyhatás kedvéért iszik.

Aztán ott van még a kultikus funkció. Iszonyú sok meló van egyetlen pohár italban is, a régiek pedig megbecsülték ezt a rengeteg energiát, amit tartalmaz mondjuk egy pohár bor. Kezdve a szőlő metszésétől a szüretelésen át a préselés, erjesztés, derítés és palackozás folyamatán a bor végső formájába öntésének misztikus folyamatai mindig is ámulatba ejtették az embert. A bor és a vér analógiája a keresztény világ meghatározó dogmáinak az egyik alapja. A viking világban a költészetet egyenesen a sörből eredeztették - igaz, a történet részleteiben nézve már északi mitológiához illően véres és kegyetlen. Dionüszoszról és a bacchánsnőkről már ne is beszéljünk.

Mindez a sok munka és történet, ami a borhoz kapcsolódik, az ünnepeinkben nyer értelmet: ha már ünnep van, adjuk meg a módját, és fogyasszunk abból, ami értékes! És itt már mindegy, hogy karácsony van vagy esküvő, temetés vagy keresztelő, születésnap vagy előléptetés — az ember mindig is szeretett ünnepelni, és megadni a módját. És miért ne adnánk meg a legdrágábbal, amibe a legtöbb munkát fektettünk: alkohollal? Az, hogy az ital milyen típusú, az inkább a vidék éghajlatától függ, Svédországban persze bajos szőlőt termeszteni, de krumpliból még mindig lehet töményet csinálni, vagy mézből sört erjeszteni.

Így érkezünk el oda, hogy a mostani nyugati kultúrában, és a mai Magyarországon különösen a gyermek úgy nő fel, hogy minden ünnepen a felnőttek isznak. Ez olyan felnőtt dolog. Majd ha nagy lesz, ő is kipróbálhatja. Csak éppen azt nem tanítjuk meg nekik (tisztelet a kivételnek), hogy azért hatása is van az alkoholnak, nem is kevés. Ennek aztán ők adják meg az árát. Mi már megadtuk régen, csak épp nem veszünk róla tudomást.

Hogyan hat az alkohol a testünkre?

Az alkohol, legyen szó sörről, borról vagy tömény italokról, az összes többi tudatmódosító szer hatásához hasonlóan sokszor alattomos. Az első pohár az íz újdonságát adja az ínyünknek, valamint a társasághoz való tartozást, az elfogadottságot és elismertséget , valamint ellazulást, vagy bármilyen más pozitív érzést, amelyet hozzá társítunk. A szervezetünkben mindez dopamin formájában kézzelfogható, magyarán: az első pohár sör, bor, feles után jól érezzük magunkat, ellazulunk, megkönnyebbülünk, jókedvünk lesz, nyugodtak és önfeledten boldogok leszünk. Ezt a véralkoholszint növekedése okozza.

Csakhogy ez az érzés sajnos hamar átadja magát valami másnak. Természetes, hogy azt szeretnénk, hogy ezek a jó érzések maradjanak velünk, azonban a testünk igen hamar, fél órán belül elkezdi lebontani a szervezetünkben az alkoholt, mondván, nincs itt semmi keresnivalója, különösen nem a véráramban. A véralkoholszint-csökkenés mellett a testünk azonban a stresszhormont, a kortizolt kezdi el termelni, amely miatt fáradtságot, szomorúságot, vagy egész egyszerűen nagy nyomorúságot érzünk.

Mi lenne hát a megoldás, hogy ne érezzük rosszul magunkat? Még egy pohár, hiszen az első olyan jó érzés volt..

Figyeljük, hogy mindez az érzelmeinkre hat? Ráadásul a folyamatok az esetek nagy részében tudattalanok, vagyis úgy felülünk a hormonok hatásának, mint egy bűvésznek a cirkuszban, úgy nevetünk, úgy sírunk, ahogy ők diktálnak.

A rövid távú alkoholfogyasztás során alapvetően a dopamin és a kortizol ping-pongoznak. Hosszú távon, és ez az ijesztő: akár egyetlen elszaladt görbe este után beléphet a a dinorfin, amely még a kortizolnál is rombolóbb hatású tud lenni, hatására ugyanis középtávon, akár hetekig a szervezetben marad az alkohol, és folyamatos rosszkedvet és másnaposságot okoz. Az elménk megoldási javaslata többnyire ugyanaz, ha nem vagyunk elég figyelmesek: igyál, hiszen emlékszel, milyen jó volt az elején!…

De miért okoz az alkohol függőséget?

Ha gyakran iszunk, akkor a szervezetünk egyre jobban tolerálja az alkoholt. Ez azonban nem olyan örvendetes hír, mint gondolnánk: azt jelenti, hogy ugyanahhoz az állapothoz, amelyre vágyunk, és amely gyakorlatilag az első pohárral véget is ér, egyre többet és többet kell inni. Mintha elveszítené az ízét az élet, és csak a következő pohár tudná visszahozni. Ilyen szempontból mindegy, hogy azért, mert egyszerűen szokássá válik az esti lazítás a doboz sörrel, vagy azért, mert a barátaink és a családunk körében ez számít normálisnak.

Ráadásul furcsa paradoxon, hogy minél többet iszunk, annál szomjasabbak leszünk; ez különösen igaz az alkohol ivására, amely szomjúságot kizárólag alkohollal tervezünk oltani. Ha pedig még jobban bekerülünk az ördögi körbe, egyre jobban beszűkül a tudatállapotunk. Egyre kevésbé érdekel, mi történik a világ többi részén, vagy az életünkben, a kapcsolatainkban: egyre inkább csak az ital, csak a következő pohár érdekes.

Mivel emberek vagyunk, természetes, hogy elkövetünk olykor hibákat, akár komolyabbakat is. Függünk elég sok mindentől így is, úgy is. De felnőtt emberként a mi felelősségünk, hogy a függésünk ne legyen hosszú távon veszélyes saját magunkra és a szeretteinkre.

Hogyan lehet kijönni az ördögi körből?

Nehéz, de nem lehetetlen abbahagyni az ivást. Többféle módszer van, és egyikre sem lehet mondani, hogy csak ez a jó – kinek ez válik be, kinek amaz, függ attól, hogy mennyire mélyen van benne az ember, és persze attól is, hogy milyen az egyénisége, milyen megoldást és segítséget tud elfogadni.

A hagyományos megoldások egyike a háziorvoshoz fordulás. Az Anonim Alkoholisták csoportjának vagy a Minnesota módszernek is vannak csoportjai hazánkban. Ez a módszer közösséget ad, és szigorú szabályok szerint dolgozik.

Léteznek nem betegségtudatos módszerek is, angolul tudóknak online programok és szakirodalom tengere érhető el. Mivel a felépülés egyedül nemigen lehet csinálni, érdemes lehet addiktólógushoz fordulni, aki személyre szabott programot dolgoz ki, és nem kér teljes absztinenciát: hisz abban, hogy mindenki meg tud tanulni mértéktartóan inni.

Válasszunk hát valakit, és kötelezzük el magunkat a gyógyulás mellett – nagyon is megéri.







0
0
0
0

hírek innen, onnan

Karácsony Gergely: Bennünket nem lehet megvesztegetni

A főpolgármester szerint Budapestről kitakarítják a maffiaként működő alvállalkozói hálózatokat

Digitális detox nyaralás alatt: így tettem félre bűntudat nélkül a munkámat a szabadságomon

A digitális detox segíthet a valódi pihenés elérésében a nyaralás alatt. Fedezd fel, hogyan lehet bűntudat nélkül offline maradni.

Vidéki Prókátor: nem szép, de jogszerű Sulyok Tamás eltávolításának menete

Fülöp Botond szerint a köztársasági elnök leváltására vonatkozó eljárás nem szép, de teljes mértékben megfelel az Alaptörvény...

Feladta magát a Torontóban megölt magyar családapa ügyének harmadik gyanúsítottja

A családfőt bántalmazták, majd autóval is áthajtottak rajta.

Erős Antóniának hiába van milliós fizetése: szorong a pénz miatt

Erős Antónia a férjével is szokott a pénzen vitázni, hogy milyen témában, az a cikkben kiderül.

Júliusi horoszkóp-előrejelzés a Halaknak: új álláslehetőség vagy egy remekül kihasznált üzleti ajánlat nyithat utat az anyagi függetlenség és a biztosabb jövő felé

Az előttünk álló időszak igazi érzelmi hullámvasutat tartogat, ahol a párkapcsolati szférában a harmadik fél megjelenése vagy a...

Oroszlán Szonja keményen üzent az őt bántó kommentelőknek: „Ítélkezni k.va könnyű a gép mögül, a kanapéról, a telefonról”

A színésznő személyes Facebook-posztban reagált azokra a kritizáló megjegyzésekre, amelyeket két friss szereplése után kapott. Sokan nem...

Látványos művelet kezdődik a Mohácsi Duna-hídnál – fotó

Jön az első hídív, napokon belül a helyére tolják.

Máris van egy jól látható eredménye Irán és Amerika békülésének

24 óra alatt 24 kereskedelmi hajó haladt át a Hormuzi-szoroson hétfőn – írja az Iran International.

Vitézy: A Megafon és a Magyar Nemzet bolondot csinált magából

Vitézy Dávid szerint félrevezető kampányt folytatnak a Fidesz-közeli médiumok a vasút állapotáról.

Az új budapesti rendőrfőkapitány fokozott ellenőrzést rendelt el a Pride napjára az egész fővárosban

Már péntek estétől él a rendelkezés és egészen vasárnap reggelig tart.

0

Sport

Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet

Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.

José Mourinho közbelépett, mégsem távozik a Real Madrid klasszisa

Ad neki egy esélyt a portugál vezetőedző.

Bejelentették a TV-ben Messi apjának halálát, azonnal kirúgták a csábító műsorvezetőt

Ő már a második áldozata a foci-vb-nek, kirúgták a saját hülyesége miatt.

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

0
0

Bulvár

3 csillagjegy, akinek 180 fokos fordulatot vehet az élete 2026 nyarán

A nyár sokak számára az utazásról, a feltöltődésről és a könnyed pillanatokról szól, ám vannak időszakok, amikor ennél jóval többet tartogat számunkra az élet, főleg a csillagjegyünket illetően.

Bejelentették a TV-ben Messi apjának halálát, azonnal kirúgták a csábító műsorvezetőt

Ő már a második áldozata a foci-vb-nek, kirúgták a saját hülyesége miatt.

Karácsony Gergely nevében vett át több százmillió kenőpénzt egy politikus a parkfenntartási vállalkozó szerint, de nem intézett neki semmit

Z. Zsolt parkfenntartási vállalkozó vallomásában részletezte, hogyan adott át éveken át százmilliókat egy politikusnak, amiért cserébe semmit sem kapott. A férfi szerint a politikus azzal is fenyegette, hogy ha nem f

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

Fontos bejelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz hétfőn – visszatérhetnek a korábban eltávolított katonák

A „fiatalítás” program keretében korábban eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabály-módosítás már társadalmi egyeztetés alatt áll – erről írt közösségi oldalán Ruszin-Szendi Romulu

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Megszólalt a rendőrség az ügyben: Ismeretlen alak dobálta a Dunába a frissen kihelyezett Pride-zászlókat

Vandalizmus rázta meg a fővárost, miután egy ismeretlen elkövető sorra tépte le és hajította a folyóba a budapesti Erzsébet-hídon kihelyezett szivárványos zászlókat. A rendőrség a Femcafe megkeresésére reagált

Egymás után állnak meg a vonalak

A győri fővonal hétvégi fennakadása után másik pályaszakaszonon is komoly problémák jelentkeztek.

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

Ha erről a számról kaptál SMS-t, nehogy megnyisd: lenullázhatják a számlád

Külföldi számról érkező SMS-sel riogatják a csalók a magyarokat egy fiktív közlekedési bírságra hivatkozva. Ha te is megkaptad, jól vigyázz, véletlenül se kattints a benne található linkekre, tipikus adathalász

blogmorzsák

A romantikus út, ami a válóperes bíróságra vezetett

A városi babona szerint a szerelmespároknak pont itt nem szabad sétálniuk, mert akkor nem fognak együtt maradni.

Elhaló mennydörgés

A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

0