Ezt olvasta már?


Az orvosi kamara a béremelés mellett a közfinanszírozás növelését követeli

A béremelés mellett az egészségügy közfinanszírozásának növelését követelte több száz orvos a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szombati budapesti nagygyűlésén, amelyet Elhalt ígéretek nyomában - párbeszéd a döntéshozókkal címmel hívott össze az érdekképviselet.

Éger István, a MOK elnöke azt mondta, hogy a nagygyűlés egy nyilvános segélykiáltás, hiszen 16 éve követelik, hogy a gyógyítás költségeit valós értékén finanszírozza az állam, illetve európai szinten rögzítsék az orvosok díjazását. Szerinte a döntéshozók ma már nem hivatkozhatnak az ország nehéz gazdasági helyzetére.

Éppen ezért, az elvándorlás megállítása és a paraszolvencia szégyenbélyegének megszüntetése érdekében a kamara legkésőbb 2022. január 1-jétől 900 ezer forintos bruttó szakmai alapbért követel valamennyi szakorvos számára, a rezidenseknek pedig bruttó 500 ezer forintos kezdőbért. Ugyanakkor a szakorvosi alapbérnek a nyugdíjba vonulás ideéig el kell érnie az 1,7 millió forintot - sorolta.

Ezzel párhuzamosan nem pusztán az egyéni boldogulás, hanem a munkafeltételek kiszámíthatóságának megteremtését is szükségesnek tartják, vagyis az állandó munkaerő- és eszközhiány felszámolását - tette hozzá.

A MOK elnöke további égető problémának nevezte, hogy az állam bürokratikus akadályokat állít a nyugdíjas orvosok továbbfoglalkoztatása elé és egyéb nyugdíjas korú munkavállalókhoz képest dupla közteherrel sújtja őket. Megjegyezte, hogy egy-egy, a foglalkoztatásukat biztosító engedélyre sokszor 8-10 hónapot kell várni.

Éger István szintén szükségesnek nevezte a mára sokszor méltatlan szociális helyzetbe került nyugdíjas orvosok nyugellátásának rendezését. Szerinte az elmúlt évben az ágazatban megindult ugyan egy érdeminek tűnő bérfelzárkóztatás, az idén azonban "totális kudarcba fulladtak" a kormányzattal a tárgyalások arról, mikor költ már végre annyit az egészségügyre Magyarország, amennyi a nemzetközi standardok szerint kellene.

Ebben a helyzetben érezték szükségesnek a tanácskozás összehívását - mondta az elnök.

Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár és Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára egyaránt arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban milyen jelentős mértékű béremelések és fejlesztések történtek az egészségügyben. A hallgatóság többször hangot adott nemtetszésének.

Szalay-Bobrovniczky Vince úgy fogalmazott, hogy a kormány az orvosok pártján áll és nincs szó szembenállásról, ezt mutatják az elmúlt időszak intézkedései. A többi között 2012-2013-ban 95 ezer egészségügyi dolgozó részesült, összesen 75 milliárd forintnyi béremelésben. Továbbá megalkották az orvosi és szakorvosi bértáblát; ennek nyomán az orvosok 2016 szeptemberétől bruttó 107 ezer forint béremelésben részesültek, illetve 2017 novemberétől 100 ezer forinttal emelkedett a bérük, ami összesen 56,8 százalékos bővülésnek felel meg - sorolta.

A kormány tudja a kötelességét és még ebben a parlamenti ciklusban sor kerül további béremelésre - ígérte, egyúttal türelmet kért az orvos társadalomtól. A helyettes államtitkár szerint bíztató, hogy a közfinanszírozott egészségügyi szolgálat működtetésére a jövő évi költségvetésben az ideihez képest 155,6 milliárd forinttal több szerepel, az egészségbiztosítási alap pedig 239,4 milliárd forinttal többől gazdálkodhat.

Az ágazati béremelésekre 152 milliárd forint használható fel jövőre. Felelős döntés kell ahhoz, hogy a jövőben mely csoportok milyen arányban részesülhetnek ebből a keretből - mondta a politikus.

Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, az elmúlt évek bérfejlesztésének is köszönhető, hogy miközben néhány évvel ezelőtt a kezdő orvosok több mint 50 százaléka elvándorolt, ma 77-78 százalékuk az állami egészségügyben kezdi meg a munkát. A rezidensek bérrendezése pedig motorja volt a szakorvosi béremelésnek is - tette hozzá.

Közlése szerint, az elmúlt évek intézkedései nyomán, ma már megbízható és kiszámítható bértábla mentén dolgozhatnak az orvosok és az ápolók.

A kormány tisztában van azzal, hogy szükséges a további béremelés - mondta az államtitkár, ugyanakkor rámutatott arra, hogy az orvosok átlagbére, statisztikák szerint, mára eléri a 800 ezer forintot. Ez annak következménye, hogy vannak olyanok, akik a bértáblához képest jóval többet keresnek - jegyezte meg.

Horváth Ildikó hangsúlyozta, hogy a kormányzat folyamatosan növeli az egészségügyre rendelkezésre álló forrásokat, így például 2010-hez képest a jövő évi költségvetésben már 740 milliárd forinttal több forrás áll az ágazat rendelkezésére, illetve 2014 és 2020 között 37 program keretében 227 milliárd forintnyi uniós forrás jutott az egészségügynek.

Továbbá a fővárosban folytatódik az a kórházfejlesztési program, amely vidéken már megvalósult az elmúlt években - mondta Horváth Ildikó.

 







0
0
0
0

hírek innen, onnan

Dögös bikinis fotókon mutatta meg magát Grace Kelly unokája: szerelmével romantikázott

A néhai Grace Kelly 27 esztendős unokája, Camille nemrég egy álomba illő nyaralásról jelentkezett be, követőit pedig néhány...

Letiltották a műsorvezetőt, aki szerint a belga sztárnak nem lett volna szabad vb-meccset kihagynia a gyereke születése miatt

A L’Equipe július 3-ig nem engedi adásba France Pierront, aki élesen bírálta Jérémy Dokut. A belga játékos a szövetség engedélyével...

Turbós Testarossát és más őrült autókat foglaltak le

Meredek autókat foglaltak le a hatóságok, amik egy kábítószeres bűnügyhöz kapcsolhatók.

Elhunyt Nyakó Júlia, Aesa-díjas színésznő

Váratlanul elhunyt Nyakó Júlia színésznő.

Gálik Zoltán a 10 éves brexitről: több olyan megállapodás jött létre, ami korábban nem fért volna bele az Egyesült Királyság számára

Tíz évvel a brexit-népszavazás után is megoszlanak a vélemények az Egyesült Királyság uniós kilépésének hatásairól. Az...

Lecsapott a jegybank: ennyibe kerül a Molnak, hogy napokig nem adott hírt a Barátság vezeték leállásáról

Ismétlődő szabályszegésről van szó: korábban is marasztalták el a Molt a rendkívüli tájékoztatásra vonatkozó kötelezettség...

Koponyákat, végtagokat és preparált emberi arcbőrt foglaltak le egy budapesti férfinél

Testrészeket gyűjtögetett a beteghordozóként dolgozó férfi, aki elhagyatott temetőkben is ásott ki holttesteket.

Későn szólt a Barátság leállásáról, megbüntette a Mol-t a jegybank

A jegybank a rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt 43 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Mol-ra. Az...

Eddig bírná bevétel nélkül a magyarok többsége

Míg tavaly a lakosság 42 százaléka legfeljebb egy hónapig tudott volna megélni a megtakarításaiból jövedelem nélkül, idén ez az arány...

Testrészekből készített ételt és evett is belőlük egy egy budapesti beteghordó

Egy preparált emberi arc, egy teljes lábszár, valamint egy befőttesüvegben tartott szív is előkerült a nála tartott házkutatás során.

0

Sport

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

Julián Álvarez hivatalos közleményben jelenti be, melyik csapatba akar igazolni

Minden eszközt megragad az Atlético Madrid világsztárja.

0
0

Bulvár

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Fontos bejelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz hétfőn – visszatérhetnek a korábban eltávolított katonák

A „fiatalítás” program keretében korábban eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabály-módosítás már társadalmi egyeztetés alatt áll – erről írt közösségi oldalán Ruszin-Szendi Romulu

Egymás után állnak meg a vonalak

A győri fővonal hétvégi fennakadása után másik pályaszakaszonon is komoly problémák jelentkeztek.

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

Ha erről a számról kaptál SMS-t, nehogy megnyisd: lenullázhatják a számlád

Külföldi számról érkező SMS-sel riogatják a csalók a magyarokat egy fiktív közlekedési bírságra hivatkozva. Ha te is megkaptad, jól vigyázz, véletlenül se kattints a benne található linkekre, tipikus adathalász

64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője

A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.

Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte

A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.

Megvan, melyik a legolcsóbb és legdrágább bank

A számlacsomagok átlagos éves díja alapján derül ki az MNB tanulmányából, hogy melyik banknál milyen költségű a bankolás.

blogmorzsák

A romantikus út, ami a válóperes bíróságra vezetett

A városi babona szerint a szerelmespároknak pont itt nem szabad sétálniuk, mert akkor nem fognak együtt maradni.

Elhaló mennydörgés

A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

0