Egy szó, mint száz: pazarlóak vagyunk energiában!
Magyarország nem fektetett sok energiát az energiahatékonyságra
2020 végére vállalt hazánk egy energiamegtakarítási mennyiséget: 167 petajoule halmozott végső energia-megtakarítást. Az EU-s tagállamok évente számolnak be arról, mennyire sikeres energiahatékonysági politikájuk számadatok alapján. Magyarország azonban csúszásban van.
Energiamegtakarítási kötelezettsége minden Európai Uniós tagállamnak van az Energiahatékonysági Irányelvnek megfelelően, amelynek egyik legfontosabb és legszigorúbb pontja szerint a tagállamoknak évi 1,5 százalékos energiamegtakarítási kötelezettsége van. Ez azt jelenti, hogy a végfelhasználók felé értékesített energiamennyiség 1,5 százalékát kell (vagy kéne) megtakarítania a tagállamoknak. Nagyon sokban hozzájárul ez az EU-s intézkedés az uniós energiamegtakarításhoz. Bizonyos számítások szerint az uniós energiamegtakarítás fele is ennek az irányelvnek köszönhető.
A IV. Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv korábbi adatai alapján késuült egy ütemezés, amely előírja milyen módon kéne előrehaladnunk a energiamegtakarításban.
| Az ajánlott ütemterv, amely szerint haladnunk kéne |
Több alternatívája is van annak, hogyan lehet eleget tenni az energiamegtakarítási kötelezettségnek. Van ahol ezt a energia-szolgáltatói kötelezettség bevezetésével érik el, de Magyarországon például alternatív energiamegtakarítási szakpolitikai intézkedések révén próbáljuk meg teljesíteni az energiamegtakarítási kötelezettségünket.
Magyarország azonban ennek a kötelezettségnek nem megfelelően tesz eleget, hiszen a kötelező évi 1,5 százalékos energiamegtakarítástól el van maradva. 2014 és 2016 között az előrehaladási jelentés szerint hazánk 12,25 petajoule halmozott energiamegtakarítást ért el, amikor ennek a számnak nagyjából 16,37-nek kéne lennie.
Az energiamegtakarítási szakpolitikai intézkedések 2016-ban sem bizonyultak erőteljesnek és hatékonynak, ugyanis az előírt 6,29 petajoule helyett csak 2,99 petajoule új megtakarítást értünk el. Több energiát kellene fektetnünk az energiahatékonysági szapolitikánkra, ha 2020 végére el szeretnénk érni az előirányzott 167 petajoule-t, amely 2014-2020-as, 6 éves periódusra vonatkozik.
A gond nem feltétlenül az, hogy a kötelezettség nem teljesítése jogi és pénzügyi szaknciókat von maga után, hanem hogy a magyar gazdaság elég energiaigényes az EU-s átlaghoz képest. Például 2015-ben az EU-28 átlagnál 86 százalékkal több energiát kellett felhasználni az egységes GDP termeléshez. A mai napig jelentősen magasabb a magyar gazdaság energia-intenzitása mint az EU átlag.
Az energiahatékonyságra nem feltétlenül az EU irányelve miatt van szükség egy ország számára, hanem mert az a nemzetgazdaságra is olyan hatással van, hogy sokkal ellenállóbá válik és az energiaszükséglet kielégítésére fordított befektetések száma és igénye is csökken, ahogy az egyes országok energiaintenzitása is.
Ezenfelül más hasznos vonzatai is vannak az energiahatékonysági beruházásoknak, mint például: munkahely teremtés, adóbevétel generálás, valamint gazdaság- és kereskedelempezsdítő hatása is van az olyan beruházásoknak, mint az épületek energetikai felújítása vagy az ipari folyamatok energetikai optimalizálása.
Nincs szükség Paks 2-re?
Fontos tudni, hogy legolcsóbban új áramtermelő erőforrásokat nem új erőművek létesítése révén érhetünk el, hanem pontosan a hatékonyság fokozásával. Ez az jelenti, hogy például több energiahatékonysági beruházással sokkal olcsóbban és sokkal több megtakarított energiát tudnánk elérni, mert például megtakarítási intézkedésekkel 1 kWh áram „kitermelése” átlagosan olcsóbb (nagyjából 3 cent) mint ugyanennek az árammennyiségnek egy erőműben való kitermelése, ahol kétszer-háromszor ennyibe kerül.
Nem is beszélve arról a vonzatról és összefüggésről, amelyre Az American Council for Energy Efficient Economy (ACEEE) hívta fel a figyelmet, hogy ha minél több energiahatékonysági beruházást valósítunk meg, annál kevesebb erőműre lesz szükség, és így nagymértékben csökkenek a környezetre tett káros hatások és terhelések is.
Így jogosan merülne fel a kérdés, hogy a valóságban, az energiahatékonyság függvényében valóban szükség van-e a Paks 2 erőműre. A választ az erre specializálódott szakemberekre és az olvasókra bízom.
A legtöbb energiát a háztartások és a lakosság használja fel
Még fontosabb betekintést nyernünk abba, hogy a hazai energiafelhasználó ágazatok közül melyik szektor milyen mértékben használ fel/el energiát, így összetettebb képet kaphatunk arról, hogy hol szükséges leginkább az energiahatékony beruházásokat vagy megtakarítási intézkedéseket fokozni. A végső energiacélú felhasználásban a lakosság 33%-kal vezet, őt követi a közlekedés 22%-kal, majd az ipar 21%-kal.
Ez azt jelenti, hogy a három legnagyobb energiafelhasználó szektor közül az ipari szektorban az elmúlt 2 évben több szakpolitikai intézkedés (például TAO kedvezmény, GINOP pályázatok, hitelcsomagok, energetikai szakreferensi intézkedés) is sikeresnek bizonyult hiszen nem ez az a szektor, amelynek a legmagasabb az energiaintenzitása és a korábbi évekhez képest ez az energiaintenzitás csökkent.
Az is elmondható Magyarország esetében pozitívumként, hogy 2005 óta a szolgáltatási szektor energiaintenzitása a felére csökkent, bár még így is meghaladja az EU átlag kétszeresét. Azonban az elmúlt 10 évben a lakosság energiaintenzitása szinte semmit sem javult. Pedig pont a háztartások energiahasználatának 40-50 százalékát lehetne megtakarítani.
Ahhoz, hogy a jövőben meg tudjunk felelni az energiahatékonyságnak és sikeresebbé váljon az energiamegtakarítási szakpolitikánk, az önkormányzatok, a vállalatok és a lakosság szoros együttműködésére van szükség, illetve még több olyan energiahatékony beruházásra, amely révén csökkenteni lehet az összenergia-felhasználást, valamint a legtöbb energiaintenzitással rendelkező szektor, a háztartások energiahasználatát.
lockkerdee
(Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.)
hírek innen, onnan
Politico: Százmillió forintnyi pénzt költött el szabálytalanul fél év alatt a részben fideszes alapítású EP-frakció
A Patrióták Európáért csoportnál a cikk nem említett a magyar tagpártokhoz köthető szabálytalanságokat, főleg francia szervezeteket...
Elfogadta a parlament a médiatörvényt, amivel felszámolják a jelenlegi közmédiát
Kitakarítják a kuratóriumokat, kettészedik az MTVA-t, lesz újra önálló nemzeti hírügynökség. A közmédia függetlenségét és...
Betiltották a gigaplakátokat, a gyűlöletkeltő reklámokat és a kampányidőszakon kívüli politikai hirdetéseket
Mégsem sajátítja ki az állam a Diószegi Sámuel utcai bérházakat, december végéig marad a közbeszerzési szaktanácsadói rendszer –...
Szavaz a parlament
A vizsgálóbizottságokról és a gyűlöletkeltő plakátokról már voksoltak.
Gyászol Orosz Barbara: szívszorító szavakkal búcsúzott imádott nagymamájától
Orosz Barbara a közösségi oldalán jelentette be, hogy elhunyt a nagymamája, akit a családban Mamcsikának szólítottak. A gyászhír nem...
Egyetlen ruhadarab miatt bukott le a hónapokig titkolózó RTL-es a stúdióban, most élő adásban búcsúzott
Az RTL Híradó műsorvezetőjének, Major Eszternek a titkát kollégája, Rábai Balázs fedte fel. A férfi egy közös adás után kérdezett...
G7: A NER-közeli cégek járhatnak jól az óriásplakátok budapesti betiltásával
A jelenlegi reklámfelületek többsége eltűnhet, miközben a megmaradó reklámhelyekkel rendelkező, részben NER‑közeli cégek pozíciója...
Messi hiába minden idők egyik, ha nem a legjobb játékosa, a tizenegyeseket nem lövi igazán jól
Az Ausztria ellen kihagyott büntetője újra rámutatott egy érdekes ellentmondására: miközben Messi szinte mindenben korszakos játékos,...
Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég
! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy...
Orbán családjáig is elérhet a Tisza elszámoltatása – mondta a 24.hu-nak a San Diego-i egyetem korrupciókutatója
Az Orbán-rendszer dinasztiái foglyul ejtették az államot, a Tiszának pedig eredményesnek kell lennie az elszámoltatás terén, nehogy az...
Elvágtak egy fontos kábelt, akadozik a net és a telefon Tatabányánál
A Telekom közlése szerint már dolgoznak a hiba elhárításán, ez azonban időbe telhet.
„Legutóbb Hitler próbálkozott hasonlóval” – kiakadtak a fideszesek a Tisztítótűz-műveleten
Németh Balázs szerint Magyar Péter tervei a vagyonvisszaszerzéssel a Rákosi-korszakot idézik fel, Pócs János azt mondta, nem igaz, hogy a...
Sport
Ezért látsz ennyi rózsaszín cipős focistát a világbajnokságon
Nem véletlenül.
Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet
Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.
Tényleg eladja világsztárját a Liverpool, megkezdődtek a tárgyalások
Meglepő fordulat, alapember távozhat.
Hansi Flick döntött, távozhat az FC Barcelona saját nevelésű csillaga
Nehezen engedte el.
Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát
Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...
140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik
A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.
Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise
A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.
Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát
Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.
Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka
Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.
120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München
Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.
Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere
Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.
Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja
A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.
Bulvár
Lemond és távozik egy fideszes politikus
De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.
Egy 26 éves őrmester nemi szervei összezsugorodtak és eltorzultak egy népszerű hajhullás elleni gyógyszertől
Komoly árat fizetett a dús haj reményében.
Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz
Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és
„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről
Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.
Fontos bejelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz hétfőn – visszatérhetnek a korábban eltávolított katonák
A „fiatalítás” program keretében korábban eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabály-módosítás már társadalmi egyeztetés alatt áll – erről írt közösségi oldalán Ruszin-Szendi Romulu
Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük
Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.
Egymás után állnak meg a vonalak
A győri fővonal hétvégi fennakadása után másik pályaszakaszonon is komoly problémák jelentkeztek.
Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget
Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto
Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte
A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.
64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője
A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.
Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra
Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy
5000 német katona indult meg a fehérorosz határra
Németország 5000 katonát telepít Litvániába a NATO keleti szárnyának védelmére, akár kötelező vezénylésekkel is. A 5000 német katona indult meg a fehérorosz határra bejegyzés először Acnews-én jelent meg.
blogmorzsák
A romantikus út, ami a válóperes bíróságra vezetett
A városi babona szerint a szerelmespároknak pont itt nem szabad sétálniuk, mert akkor nem fognak együtt maradni.
Elhaló mennydörgés
A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Győrben is adományoztak a rászorulóknak
- Most Ön is segíthet a győri értelmi sérült gyerekeken!
- Győrnél az M1-es felhajtónál ütközött két kocsi az M85-ös körforgalomban
- Tilos látogatni a győri kardiológiát bizonytalan ideig
- Eltűnt a 15 éves győri fiú, Bence
- Toborzás az Egészség-Piacon, Győrben
- Elindultak az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán a teljes körű felújítási munkák
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


