Ezt olvasta már?


Elhunyt Szilágyi István színművész

Életének 83. évében vasárnap elhunyt Szilágyi István színművész - erősítette meg a Baptista Szeretetszolgálat az MTI-nek.

A színművész utolsó éveiben rendkívül szegényes körülmények között élt Rákosligeten, ahol a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai segítették őt mindennapi életvitelében.

Sajtóinformációk szerint a népszerű karakterszínész volt az a férfi, akit fia ölhetett meg vasárnap a XVII. kerületben.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) - az áldozat megnevezése nélkül - vasárnap közölte, hogy megöltek egy férfit egy XVII. kerületi családi házban, ahová bántalmazás miatt hívták ki a rendőröket. A helyszínen elfogták a bántalmazót, a 49 éves Sz. Pétert, aki ellen a BRFK életvédelmi osztálya emberölés bűntett gyanúja miatt indított eljárást.

Szilágyi István 1937. december 7-én született Gyomán. 1957 és 1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskolán tanult, diplomáját kézhez véve előbb Egerbe szerződött, néhány évig Párizsban élt, majd az Irodalmi Színpad (1970-1973), a Vidám Színpad (1973-1977), a Vígszínház (1977-1979), ezt követően egy évtizedig a Mafilm társulatának volt a tagja. A 90-es évektől nyugdíjazásáig, 2016-ig a Győri Nemzeti Színház tagja volt.

"Pityi" becenevét Básti Lajostól kapta a főiskolán, amit egykori osztálytársa, Sztankay István terjesztett el. Szilágyi Istvánt jellegzetes arca miatt pályafutása alatt elsősorban az epizódszerepek találták meg.

Számos filmben és tévésorozatban szerepelt, még főiskolásként játszott az Égre nyíló ablakban (1959), ezt követte a nagy sikerű Mit csinált a feleséged 3-tól 5-ig című, Makk Károly által rendezett vígjáték (1964). Országosan ismertté 1968-ban Sipos úr figurájának megformálása tette a Bors című tévéfilmsorozatban. Egyik legnagyobb sikerét Csukás István Keménykalap és krumpliorr című (1978) népszerű filmjében aratta a plakátragasztó Lópici Gáspár szerepében.

Saját becenevének köszönhette A Tenkes kapitánya népszerű tévéfilm-sorozatban (1964) a Pityik őrmester nevet, amelyet az író Örsi István az ő tiszteletére adott az általa játszott labancnak. Volt többek közt szélhámos (Az örökös, 1969), szakács (A halhatatlan légiós, 1971), őrmester (Bors Máté), pandúr (Talpuk alatt fütyül a szél, 1976), huszár (80 huszár, 1978), piócás ember (Indul a bakterház, 1979) és ékszerész (Zsaruvér és csigavér, 2001).

A könnyed szerepek mellett filmdrámákban is játszott: az Azonosítás, az Angi Vera, a Sztálin menyasszonya és A napfény íze című alkotásokban is láthatta a közönség.

Hetvenéves kora után is kapott szerepeket, játszott a Szuromberek királyfi című mesefilmben, a Casting minden című zenés filmben, valamint a Véletlenül szándékos című krimiben, a Szomjas György által rendezett A Nap utcai fiúk című 1956-os filmben, és a 2009-i filmszemle versenyprogramjában is szereplő, Goda Krisztina által rendezett, Kaméleon című filmben.

A színész igazi életterének a színházat tekintette, és azt vallotta, hogy nincs kis szerep. Pályafutása alatt a legnagyobb klasszikusok - többek közt Csehov, Dosztojevszkij, Steinbeck, Tennessee Williams - darabjaiban lépett színpadra. A szélesebb közönség filmes és színházi szerepei mellett reklámfilm-sorozatból is ismeri, a '90-es években a Lottó reklámarca is volt.

2002-ben a Gobbi Hilda által alapított Aase-díjban részesült, 2003-ban Gobbi Hilda-életműdíjat kapott, 2009-ben pedig a magyar filmkritikusok Életműdíját vehette át. 2010-ben Kisfaludy-díjat, 2015-ben Kisfaludy Életműdíjat, 2016-ban Pro Urbe Győr díjat kapott.

 







0
0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Beláthatatlan következményei lehetnek, ha nem korlátozzuk, mit lehet kimondani és mit nem

Both Gabi interjúja Ránki Sára bűnügyi nyelvésszel a szavak erejéről és a nők elleni erőszak elfogadottságáról.

Világszenzáció az Amazon Prime-nál, elképesztő fordulatot kap a kasszasiker sorozat, ezt senki sem látta előre

A sorozat, amely eddig is milliókat tartott a képernyő előtt, most olyan irányt vesz, amit senki nem tudott volna megjósolni.

Vérfürdő rendeztek egy parkban – egy ember életét vesztette

A helyszínen a mentők mellett a légi mentőszolgálat is megjelent.

Elég napi egy evőkanál ebből: napok alatt kitisztul a bélrendszer és lelapul a has

A lenmag csodás hatásai: természetes méregtelenítés és emésztéstámogatás

Androidos-windowsos? Akkor itt a jó hír.

A vágólapra másolt szövegek most már "így is, úgy is" hozzáférhetők. Újabb lépés afelé, hogy "mindegy legyen a készülék".

Visszatér a nyár pénteken – Mutatjuk, hány fokra számíthatsz

Péntek hajnalban nyugat felől tovább csökken a felhőzet, egyre nagyobb területen kiderül az ég – a keleti, északkeleti országrészben...

Littler először jön Budapestre, de a magyar szurkolók így is lesújtó hírt kaptak

Az MVM Dome-ban rendezik idén is az egyik legnagyobb dartsversenyt.

Kemény Zsófi: Annyira nincs ráhatásunk semmire, hogy vidám közösségi élménnyé degradálódnak a tüntetések is

Hogyan lehet harminctól visszatekintve summázni az embernek az életét? Kemény Zsófi író, slammer, zenész erre vállalkozik az Egy életem...

Kiderült, ki a titokzatos Teslafantom, aki ingyen hazaviszi a buszra várókat Szőregen

Hetek óta egy titokzatos autósról beszélnek Szőregen, Szeged egyik városrészében. Az ismeretlen jótevőnek az a – talán mondhatjuk így...

Csaknem három évig élt szöges vassal a lábában Málna – Így került a pokoli szerkezet a végtagjába

Még a sokat látott állatvédők és rendőrök is megrökönyödtek, amikor meglátták, milyen borzalmas kínszenvedésre ítélt a gazdája...

0

Sport

„A világ legjobb középpályása” – extázisban a Liverpool-szurkolók az Atlético elleni diadal után

Mint arról a Sport365 beszámolt, a Vörösök 3–2-re múlták felül a spanyolokat az Anfielden a Bajnokok Ligája ligaszakaszának első fordulójában. Andy Robertson... Read More... A „A világ legjobb középpályása”

Szoboszlai megdöbbenti egész Liverpoolt, Steven Gerrard is elbújik mögötte

Egészen elképesztő számok: a magyar középpályás az első 100 meccsén lepipálta a Liverpool legendáit.

Öt és fél órán át küzdöttek az életéért – sokkolta a társakat a válogatott focista, Nagy Tibor halála

A Vác egykori csapatkapitánya, a 17-szeres válogatott Nagy Tibor szerdán, tragikus hirtelenséggel hunyt el. Halála mélyen megrendítette a magyar futballtársadalmat. A Honvédkórházban órákon át küzdöttek az életé

Az UEFA vizsgálja a Liverpool-Atlético Madrid meccsen történt incidenst

Az UEFA saját vizsgálatot indít a szerdai incidensek ügyében, amelyek a Liverpool szurkolói és az Atlético Madrid stábja között történtek. Diego Simeone piros lapot kapott, miután összetűzésbe került egy liverpoo

Marc Cucurellát kísérettel vezették el az Allianz Arénából

Marc Cucurellát, a Chelsea spanyol védőjét egész meccsen fütyszóval illették a német nézők, akik még mindig haragszanak rá az Európa-bajnokságon történt kezezős incidens miatt. A meccs végén két kisérővel az

Elfeledett hősnek látták Szoboszlait, nem csak a győztes gólpasszáról beszélnek

Megnéztük, hogyan látták a Liverpool magyar középpályásának teljesítményét.

Szoboszlai ismét kulcsember volt, kihagyhatatlan a Liverpoolból

Neki aztán mindegy, jobb-bekk vagy középpályás, mindig hozza a formáját.

Rendőri készültségre lehet számítani a fővárosi derbi előtt

Hatalmas rendőri erőket mozgósítanak az olasz fővárosba a vasárnapi összecsapásra, amelyen a Roma és a Lazio ultrái is jelen lesznek.

A magyar tinédzser átugrotta a magasságokat, amelyeket az ukrán világcsúcstartó nem

Bátori Lilianna első felnőtt világbajnoksága a tokiói.

A Ferencváros labdarúgói tisztes hazai vereséggel vettek búcsút a Bajnokok Ligájától

Miként a férfiak, úgy a nők is: magyar bajnokként a második számú nemzetközi kupasorozatban folytathatják őszi szereplésüket.

Váratlan fordulat jöhet Gulácsi pályafutásában

A 35 éves Gulácsi Péterről korábban még olyan hírek jelentek, hogy a nyáron távozhat az RB Leipzigtől. A rutinos kapus […] A Váratlan fordulat jöhet Gulácsi pályafutásában bejegyzés először nb1.hu-én jelent m

A magyar válogatott legyőzte a románokat, egy lépésre az Európa-bajnokság

A magyar férfi futsalválogatott 3–2-re legyőzte Romániát az Európa-bajnoki pótselejtező első mérkőzésén, csütörtökön Debrecenben.

0
0

Bulvár

Elszabadult a Kormányinfó, Vitályos Eszter szakította félbe a kérdést, azonnal beavatkozásraa került sor

Forrt a levegő, Gulyás Gergely gyöngyönző homlokkal várta a végkifejletet.

Döntött a kormány: új tantárgyat vezetnek be a magyar iskolákban

Az új tantárgyat először a szakképzésben vezetik majd be.

Nyolcvanezer mozgósított katona, páncélozott kocsik az utcán – ostrom alá kerülhet Párizs

Már elő is kerültek a gumibotok, a vasúti közlekedés az egész országban akadozik.

Újabb fordulat a Megasztár-botrányban, itt a vége, Tóth Gabi elképesztő üzenetet kapott

Forrnak az indulatok a Megasztár körül, de a legváratlanabb fordulatot a Tóth testvérek viszálya hozta.

A pofátlanságnak nincs határa, immár Orbán Viktorral reklámoznak egy nyilvánvaló átverést

Szerencsére ez az átverés nagyon amatőr. A hang, amit a miniszterelnök alá imitációként kevertek valószínűleg, kiejtése alapján egy keleti embertől származik. Ezért remélhetőleg nagyon kevesen dőlnek be a vonz

Elképesztő összegért kapható a Lidlben a magyar háziasszonyok kedvence, a befőzőautomata

Az eszköz biztosítja az egyenletes hőkezelést, így megbízhatóan tartósítja az ételeket, ráadásul sokoldalúan használható a konyhában.

Fordulat Kaszás Nikolett eltűnési ügyében, előkerült egy rejtélyes üzenet

Már több mint egy hete keresik a 27 éves Kaszás Nikolettet, aki szeptember 7-én indult el egyedül túrázni a Pilisben. A fiatal nő utoljára este adott magáról életjelet, amikor a Pilisszentlászló melletti Spartacus-

„A világ legjobb középpályása” – extázisban a Liverpool-szurkolók az Atlético elleni diadal után

Mint arról a Sport365 beszámolt, a Vörösök 3–2-re múlták felül a spanyolokat az Anfielden a Bajnokok Ligája ligaszakaszának első fordulójában. Andy Robertson... Read More... A „A világ legjobb középpályása”

Ősszel is azonnal támad, ha veszélyt érez ez az elképesztően agresszív rovar. Ezt teheted ellene.

Érdemes nagyon óvatosnak lenni az őszi időszakban is ezzel a rovarral! Mutatjuk, mit tegyél, hogy ne válj áldozattá, ha összefutsz vele, vagy ha fészket találsz!

Lyukra futott Gulyás Gergely Ruszin-Szendi Romulusz fegyverügyében? Megszólalt a jogász szakértő

Nem követhetett el törvénysértést a Tisza politikusa Lattmann Tamás szerint.

0