Ezt olvasta már?


Felrobbantanák a 104 éves győri olajgyári kéményt

Történelmi értékkel bíró építményről van szó, amelyet most cska úgy elakarnak tűntetni Győrben, hogy társasházakat építsenek a területére. A több mint 100 éves kémény megmentéséért győirek egy csoportja petíciót is indított.

Felrobbantják, feltehetően a jövő hét második felében, Győrben az olajgyári kéményt - közölte a Kisalfölddel a beruházó.

A pontos időpontot előbb a rendőrséggel még egyezteti a területet megvásárló C. T. and Partner Kft., amelynek vezetője elmondta: eredeti szándéka az volt, hogy megtartja a 107 éves monstrumot. Ám a statikusok kockázatosnak tartották, és funkciót sem találtak neki.

Jövőre teljesen átrajzolódik a volt olajgyári terület az Erkel utcától jobbra, az olimpiai falu mellett, ahol a 107 éves kémény áll. A Kisalföld is sokat foglalkozott vele, propagáltuk az ötletpályázatot, amire több építésziroda nyújtott be elképzelést a régi ipar tanújának hasznosításáról. Ezek elképzelések maradtak, a kéményt – mint megtudtuk – lebontják.

A Győr-Szol – a beruházó elárulta – nettó félmilliárd forintért adta el a szigeti telket az egyik legnagyobb lakásépítő cégnek, a C. T. and Partner Kft.-nek, amely például a Jedlik híd lábánál épült Corner-házat vagy Marcalváros II. vadonatúj társasházait terveztette.

Szabó Ákos ügyvezető a Kisalföldnek elmondta: a statikusok alaposabban megvizsgálták a kéményt, mint eddig bárki az elmúlt években, és nem láttak más megoldást, holott neki az volt az eredeti szándéka, hogy a kéményt megtartsa.

 

A legfőbb kockázat

– A szakértők a földrengést látták a legfőbb kockázatnak, ha közvetlenül mellette újabb társasházak épülnek. A 66 méteres torony göbös része – ahol az extra vízmelegítő volt – különösen rossz állapotban van, bármikor hullathatja a téglákat, egy nagyobb erejű földrengésnél pedig már kettétörhetne az épület – fejtette ki az igazgató. Kérdésünkre, hogy nem lehet-e biztos módon megerősíteni, azt felelte: nyilván meg lehet, de hatalmas költséggel, s teljes biztonság akkor sincs. Aránytalan kockázattal járna ott, ahol már eleve 200 lakás épült az EYOF-faluban, s hamarosan épül az újabb 200 – közölte.

 

Csak torzó

– A pályázatokat természetesen végignéztem és nagyon sok jó ötlettel találkoztam. Olyannal is, ami továbbgondolásra érdemes lett volna. De véleményünk szerint egyik sem volt olyan, ami a kéményt mint jól funkcionáló épületrészt, épületet reális keretek között megfogalmazta volna. Igazán sajnálatos már az is, hogy nem maradt meg semmi a korábbi – nagyon szép téglaépítésű – olajgyári épületekből, amik külön is és együtt is értékesek lettek volna. Ezek közül a kémény már önmagában csak egy torzó, ami igazából sem múzeumi, sem más célra nem alkalmas, viszont fejlesztőként nem hagyhatunk megoldatlan kérdést, ketyegő bombát a területen – mondta Szabó Ákos.

A cég a napokban egyeztet a hatósággal, s úgy tudjuk, hogy várhatóan a jövő hét második felében robbantanak.

Mivel az érintett lakóknak körülbelül fél órára el kell hagyniuk az otthonukat, a jövő hét elején igyekszünk hírt adni a pontos időpontról. Várhatóan délelőtt végzi el a munkát a megbízott cég, az épületek biztonságban lesznek, s utána valószínűleg két nap alatt szállítják el a monstrum törmelékét.

 

Tervezés meglepetéssel

A területen három darab társasház fog állni – négy és ötszintesek –, összesen 200 lakással. Ám jelenleg épp egy nem várt áttervezésnél tart a tulajdonos, mivel a Rábca hajdani medréről tanúskodó vízerek romantikus meglepetést tartogattak. Sok a talajvíz, a szerkezet a telken belül is igen változatos, s bár a korábbi fúrás ezt nem mutatta ki, rosszabb a vártnál.

Az építkezés idén kezdődik és várhatóan jövő év közepére fejeződik be. Külsőre a társasház hasonlít a mai szögletes trendhez, de el is tér attól. Szabó Ákos szerint a fő különbség, hogy megpróbálják felidézni a régi Rábca-partot, s emiatt úgynevezett gabion lesz a homlokzaton, amit gömbölyded folyami kaviccsal töltenek fel. A korlátok és az építmény színénél is a víz, a vízpart köszön vissza a tervező elképzelése szerint.

Látványterv

A lakások között lesznek 35 és 110 négyzetméteresek is, a jellemző méret a kettő közötti. Ami jó hír, hogy a földszinten nem lakások épülnek, hanem például pékségnek vagy szolgáltatásnak adható ingatlanok, amik nélkül – a szomszédos EYOF-faluval együtt – 400 lakás élete szinte elképzelhetetlen is lenne.

A parkolást kisebbrészt a föld alatt, nagyobbrészt a földszinten oldják meg, a tervek szerint 240–250 parkolóhelyet alakítanak ki a volt olajgyári területen belül, s további 20–30-at a C. T. and Partner Kft. hoz létre a város közterületén.

Az építkezés idén kezdődik és várhatóan jövő év közepére fejeződik be.

 

Forrás: kisalföld.hu/GYNL







0
0
0
0

hírek innen, onnan

Magyar Péter gyakran emlegette a nevét, Pócs János egy poénnal vágott vissza

A parlamenti viták mostanában egyre gyakrabban szolgáltatnak emlékezetes pillanatokat. Pócs János legutóbbi beszólása már a közösségi...

Új villamosokat vetnek be Budapesten, már szállítják is az utasokat

A 36. és a 37. új CAF-villamos is megkezdte az utasok szállítását Budapesten. Összesen 51 hasonló jármű közlekedik nemsokára a...

Nagy Bandó Andrást sokáig letagadta a lánya: ez volt az oka

Nagy Natália sokáig azt hazudta, hogy nem Nagy Bandó András az apukája.

Döntöttek Varga Mihályék, február után ismét módosítják az alapkamatot

A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az irányadó ráta...

Szökésben van a híveitől több mint 20 milliót kicsaló zalai ál-Jézus

A rendőrség nagy erőkkel keresi a jogerősen négy és fél év börtönre ítélt idős férfit.

Marozsán Fábián kiemeltet vert meg a mallorcai nyolcaddöntőben

Az álomkezdés után kitartott a lendület.

A Fidesz szócsöveként működött a Magyar Nemzet? Furcsa részletre derült fény a kegyelmi ügyben

Új kérdéseket vet fel a kegyelmi ügy, miután a nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján felmerült, hogy a botrány kirobbanásának...

Még az államosított lombikszektornak is Balásy Gyulánál kellett reklámoznia

Miután a kormány az elmúlt években gyakorlatilag teljesen állami kézbe vette a meddőségi kezelésekkel foglalkozó lombikszektort, az...

Hiába a milliós fizetés, nem vesz lakást a gyerekeinek Erős Antónia

A műsorvezető szerint a szülő dolga az, hogy jó szakmával és diplomával indítsa el a gyerekeit az életben.

Itt az MNB kamatdöntése!

A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 6%-ra csökkentette az alapkamatot kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A...

0

Sport

Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet

Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka

Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég

! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy 100 millió eurós ajánlatnál is többre tartja a villámgyors elefántcsontparti

Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja

A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.

0
0

Bulvár

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra

Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte

A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője

A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.

Hét év után kitálalt Kulcsár Edina, most mindent bevallott

Összeszedte a bátorságát Kulcsár Edina és mindent elmondott.

Nemzeti „vagyonkezelés”: több sebből vérzik a két és fél milliárd forintos kölcsön, vádat emelt az ügyészség

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt hat vádlottal szemben emelt vádat egy állami cég két és fél milliárd forintos kölcsöne kapcsán

5000 német katona indult meg a fehérorosz határra

Németország 5000 katonát telepít Litvániába a NATO keleti szárnyának védelmére, akár kötelező vezénylésekkel is. A 5000 német katona indult meg a fehérorosz határra bejegyzés először Acnews-én jelent meg.

Tényleg visszatér a vezetékes telefon az otthonokba? A fiatalok szerint nem véletlenül

Volt idő, amikor a vezetékes telefon szinte minden otthon természetes része volt. Aztán jöttek a mobilok, az okostelefonok és az állandó online jelenlét, a régi készülékek pedig szinte egyik napról a másikra eltűn

0