Honnan tudjam, hogy veszélyben van-e a gyerekem a telefonja miatt?
A digitális világ dzsungelében az idejekorán magukra hagyott gyerekek online Mauglikká válnak. Az internet farkastörvényei szerint nevelkednek, ahol például annyit érsz ahány likeod van és látszólag bármit megtehetsz a másikkal következmények nélkül.
Szülőként jellemzően nem sokáig tudunk lépéselőnyben maradni a technológiai ismeretek területén, ezért különösen fontos, hogy lépést tartsunk, és segítsünk a fiataloknak mihamarabb tudatos, felelős felhasználóvá válni.
Hány éves korban adjunk telefont a gyereknek?
„Az óvodás korban napi rendszerességgel okos képernyővel magára hagyott gyerekeknél figyelem zavarok, viselkedészavarok, és akár autisztikus viselkedésminták is megjelenhetnek.
Azzal is érdemes számolni, hogy az interneten egy gyerek abban a pillanatban funkcionális felnőtté válik, hogy okostelefont kap. Teljesen a maga ura, és míg az oldalak csak elenyésző százaléka kérdez rá, hogy a felhasználó elmúlt-e már 18 éves, abban az esetben is tízből tíz gyerek rá tud kattintani, hogy igen. A kérdés tehát inkább az, hogy hány éves korban áll készen gyermekünk mindarra, ami vár rá a digitális dzsungelben.”
Tóth Dániel pszichológus szerint egy nomád kultúrában nem ritka, hogy 13 éves kortól már felnőttnek számít egy fiatal, de ő tud is magáról gondoskodni a vadonban. Felismeri a ragadozókat, megkülönbözteti a biztonságos táplálékot a mérgezőtől. A mi gyermekeinknek is erre lenne szüksége.
„Ha a gyermekünk rendelkezik a kellő felhasználói tudatossággal, például mértékletességgel, adatbiztonsági ismeretekkel, tudja, hogyan lehet elkerülni, vagy legalább időben felismerni egy interneten portyázó bűnözőt, adathalászt, egy szexuális ragadozót, cyber bullyt vagy a függőség csapdáit, akkor készen áll. Mivel ez egy új jelenség, és a felnőttek fejében is sok a kérdőjel, a szülőknek és tanároknak gyakran jól jön az infó és segítség. Ezen a ponton szoktak megkeresni” – mondta a szakértő.
Hogyan vezessük be őket a digitális világba?
A XXI. században képtelenség a gyermekeinket távol tartani a technológiától, és nem is baj, ha ismerkednek ezzel. A gond akkor kezdődik, amikor idejekorán egyedül maradnak vele.
„A legfontosabb szabály, hogy ne hagyjuk magukra őket. A digitális dolgokról is beszélgetni kell velük, mint minden másról. Ahogy közös sétáink során megtanítjuk nekik, hogy nézzenek szét mielőtt lelépnek a járdáról, ugyanúgy kell ebbe a világba is bevezetni őket. Ha így teszünk gyermekünk kiélvezheti a digitális séta jótékony hatásait, ráadásul ez a szülő-gyerek kapcsolatnak is jót tesz majd.”
„Ha nincsenek keretek akkor általában túl sok időt töltenek vele. Különféle kutatási eredmények máshol húzzák meg a „túl sok” határát, számít a konkrét életkor, a gyerek személyisége, és a választott időtöltés is, de abban a legtöbb kutatás egyetért, hogy napi 3-4 óra képernyőidő felett serdülőknél már negatív hatások jelentkeznek. Van aki erre azt mondja hogy ez rengeteg, de gondoljuk csak végig. Sokan már az iskolában elköltik ezt a digi időt, és persze iskola után sem offline üzemmódra váltanak. Ami nagy kár mert ha egyensúly van az offline és digi élet között, akkor annak számos jótékony, akár fejlesztő hatása is lehet.
– magyarázta Tóth Dániel.
Milyen veszélyek leselkednek rájuk ha magukra maradnak?
A telefon egy kapu, ami mögött ott az egész világ, mégis a legnagyobb veszélyt önmaguk és a kortársak jelentik a gyerekekre.
Miközben online terekben magukra maradt fiatalok gyakran virtuális legyek urát játszanak, rendszeresen bántják egymást. Ebben nem érzik jól magukat, de mivel „mindenki ezt csinálja”, rettegnek, nehogy lemaradjanak. Valódi önkép és önbecsülés helyett a magamutogatást, és like vadászatot, őszinte kommunikáció helyett a beszólogatást tanulják. Közérzetüket és kitartásukat erősen aláássa az önmaguk másokhoz hasonlítgatása, a közösségi oldalakon mutogatott látszat élet és az instant sikerélmények, amit kütyüzés közben tapasztalnak. Ha ebben nőnek fel, nekik ez lesz a „normális”. Kellő önismeret, önbecsülés, kitartás és kommunikációs készségek nélkül pedig az élet számos területén gondjaik lesznek, mert a tanulás, munka és a magánélet hétköznapi kihívásai is hatalmasakká válnak. – figyelmeztet a pszichológus.
A Pszichológus Pasi nem prédikál vizet
„Amíg kicsi a gyerek, nem szabad a szülő telefonjával magára hagyni, és ne kapjon saját telefont. Ha már elég nagynak és érettnek ítéltük ahhoz, hogy saját készüléket kapjon, onnantól szerencsésebb, ha felnőttként kezeljük a gyermekünket, mert a telefonja is így tesz. Innentől abban lehet segíteni, hogy ő maga tudatos, felelős felhasználó legyen” – tanácsolja a szakember.
Tóth Dániel szerint nem kell a szülőnek, tanárnak naprakésznek lennie minden videojátékot, appot, és influencert illetően, de célszerű meghallgatni a gyermekünket ha az ő aktuális kedvenceiről beszél. Hogy értsük is szavait, és átlássuk a jelenségeket, ehhez egy felelős szülőnek ma kicsit művelődnie kell. Ebben segít ő is:
„Hiszem, hogy a ma élő emberek, és főleg fiatalok életében meghatározó fontosságú lesz a technológia, és különösen az, hogy mennyire tanuljuk meg ennek tudatos használatát. Rengeteg kérdés merül fel, és nem mindenkinek van ideje beleásni magát a témába, ezért, hogy minél több emberhez eljussanak a legfontosabb információk pár éve Pszichológus Pasi alkotó névvel indítottam egy Youtube-csatornát, elkezdtem rendszeresen cikkeket írni a témában, előadásokat tartani mindenfelé óvodától egyetemig. A fiatalok általában értékelik, a modern megközelítést, hogy nem vagyok technológia ellenes, sőt felvállaltan a videojátékok nagy kedvelője. Nem csak a negatívumokról beszélek, és nem prédikálok vizet, csak elgondolkodtatom a hallgatóságot. A lényeg az egyensúly, és a tudatosság.” – mondta Tóth Dániel a Pszichológus Pasi.
hírek innen, onnan
A Loch Ness-i tó titkai: majdnem 100 éve látták először a szörnyet
A Loch Ness-i szörny legendája 1933-ban vált világhírűvé, amikor szemtanúk egy ismeretlen lényről számoltak be egy skót tóban. Azóta...
Menesztették Kovács Zoltánt a Nimród Vadászújság éléről, nem fogadta jól a hírt
A már nem Semjén Zsolt által elnökölt Országos Magyar Vadászati Védegylet és a Vadászkamara közös ülésen döntött a volt kormány...
Modernkori ÁVH-t emleget Havasi Bertalan, miután többeket őrizetbe vettek az NKA-ügyben
A Fidesz azzal vádolja a Tiszát, hogy pártirányítás alá vonták a rendőrséget és az ügyészséget.
Nemzetközi emberi jogi díjat kapott Iványi Gábor
A török emberi jogi aktivistáról, Ebru Timtikről elnevezett elismerést vehette át a metodista lelkész.
Átmeneti vízhiány fenyegeti ezt a magyar várost: szigorú korlátozást rendeltek el
Másodfokú vízkorlátozás lépett életbe.
NKA-botrány: egyre több pénz csorog vissza az államkasszába
További 100 milliókat fizethettek vissza a Nemzeti Kulturális Alaphoz (NKA), amivel a 17 milliárd forintból közel 2,16 milliárd kerülhetett...
Vb: Még vége sincs Ronaldo meccsének, de már történelmet írt - videó
Cristiano Ronaldo gólt szerzett Portugália Üzbegisztán elleni csoportmérkőzésén Houstonban, ezzel az első labdarúgó lett, aki hat...
A Fidesz szerint a modernkori ÁVH megvalósulása az, hogy Bús Balázsékat őrizetbe vették az NKA-botrány miatt
Az ellenzéki párt szerint világos bizonyítéka ez annak, hogy a Tisza pártirányítás alá vonta a rendőrséget és az ügyészséget.
Tetőtől talpig kristályokban ragyogott Charlène hercegné: sosem viselt ilyen bámulatos ruhát
Kétség sem fér hozzá, hogy Charlène hercegné volt a leggyönyörűbb az idei Monte-Carló-i Televíziós Fesztivál záróünnepségén –...
V4-ek Gödöllőn: mostantól minden EU-csúcs előtt összebeszél a négy tagállam
Sűrű, de gyümölcsöző tanácskozást tartottak Gödöllőn a V4-ek kormányfői, megállapodtak, hogy minden EU-csúcs előtt összeülnek,...
Vízkorlátozás lépett életbe, kevesebb medence üzemel a Kehida Termálban
Zala megye egyes részein súlyos vízhiány alakult ki, emiatt a gazdálkodó szervezeteknek is spórolniuk kell a közműhálózati vízzel. Ez...
Kínai autómárkák Európában: már nem exportálnak, hanem helyet foglalnak az asztalnál
Néhány évvel ezelőtt az európai autóipar még viszonylag nyugodtan figyelhette a kínai gyártók terjeszkedését. Az akkori várakozások...
Sport
Kubatov Gábor döntött, tucatnyi játékosát küldi el a Ferencváros
Soroljuk a lehetséges neveket.
Ezért látsz ennyi rózsaszín cipős focistát a világbajnokságon
Nem véletlenül.
Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet
Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.
Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka
Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.
Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise
A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.
Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát
Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...
Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát
Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.
120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München
Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.
Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég
! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy 100 millió eurós ajánlatnál is többre tartja a villámgyors elefántcsontparti
Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja
A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.
Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere
Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.
Hatalmas meglepetés, hol ülhet le a kispadra Pep Guardiola
Komoly váltás a karrierjében.
Bulvár
Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra
Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy
Lemond és távozik egy fideszes politikus
De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.
Egy 26 éves őrmester nemi szervei összezsugorodtak és eltorzultak egy népszerű hajhullás elleni gyógyszertől
Komoly árat fizetett a dús haj reményében.
Nemzeti „vagyonkezelés”: több sebből vérzik a két és fél milliárd forintos kölcsön, vádat emelt az ügyészség
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt hat vádlottal szemben emelt vádat egy állami cég két és fél milliárd forintos kölcsöne kapcsán
Hét év után kitálalt Kulcsár Edina, most mindent bevallott
Összeszedte a bátorságát Kulcsár Edina és mindent elmondott.
Hatalmas pofon a nyugdíj előtt álló nőknek: szigorodnak a szabályok
Így változott a nyugdíj előtti álláskeresési segély.
Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte
A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.
A fejfájás vagy menstruáció csak kifogás? Nem akármilyen diáklányt keresett egy kaposfői étterem
„Nem állás, hanem lehetőség”.
Repülő koporsó: több utas összeesett az 56 fokos hőségben
Pokoli hőség uralkodott egy Antalyába tartó gépen: 56 fokot mértek a fedélzeten, többen rosszul lettek és összeestek. A Repülő koporsó: több utas összeesett az 56 fokos hőségben bejegyzés először Acnews-én jel
Magyar Péter: Nem fogják Rogán Antal vagy Orbán Viktor helyett elvinni a balhét az alacsonyabb szinten lévők
A miniszterelnök szerint a Tisztítótűz-művelet során az alacsonyabb szinten érintettek nem fogják a vezetők helyett vállalni a felelősséget. Úgy véli, ezek az emberek vádalkut köthetnek, mert nem akarnak börtönbe
Elképesztő szörnyűség a Gödöllő melletti óvodában: Sokkot kaptak a szülők, miután kiderült, mit tett az óvónő a síró kislánnyal
Hivatalosan is vádat emelt az ügyészség egy Pest vármegyei óvodapedagógus ellen, aki a vád szerint brutális és megalázó módon fegyelmezett meg egy ötéves gyermeket. A kislány zokogását megelégelő nő olyan mód
Felállva tapsoltak a képviselők, miután megszavazták a Tisza eddigi legnagyobb javaslatcsomagját
Ezzel hoznák haza az uniós forrásokat.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Győrben is adományoztak a rászorulóknak
- Most Ön is segíthet a győri értelmi sérült gyerekeken!
- Győrnél az M1-es felhajtónál ütközött két kocsi az M85-ös körforgalomban
- Tilos látogatni a győri kardiológiát bizonytalan ideig
- Eltűnt a 15 éves győri fiú, Bence
- Toborzás az Egészség-Piacon, Győrben
- Elindultak az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán a teljes körű felújítási munkák
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


