Öt év alatt kilencszer több gigabájtot használtunk el internetezésre
Öt év alatt kilencszer több gigabájtot használtunk el internetezésre: egyre többet böngészünk, videocsetelünk és nagyobb felbontásban élvezzük a streamelt médiát - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága kedden az MTI-vel.
A hatóság szerint ha egy jelentős technológiai fejlődést kell megemlíteni a 2000-es évekből, akkor az internetezésre is alkalmas okostelefonok megjelenése mindenképp ide sorolható.
A telefonjainkat többé már nem csak hanghívásra és SMS küldésre használhattuk. A nagyméretű érintőképernyők lehetővé tették, hogy a nehézkes asztali gépektől, laptopoktól elszakadva élvezzük az internet nyújtotta lehetőségeket. A mobilitás élménye a mobilinternet-szolgáltatás egyre gyorsuló elterjedésével teljesedhetett ki - fűzték hozzá.
Azt írták, hogy a mobiltelefonon való internetezés ma már a mindennapi rutinunk része. Népszerűsége folyamatosan növekszik. Ez tükröződik vissza a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) által a mobilszolgáltatóktól gyűjtött forgalmi adatok elemzésében is.
A hangszolgáltatásra használt (lakossági és nem lakossági) mobiltelefon-előfizetések száma az elmúlt hat évben alig változott, csaknem eléri a tízmillió darabot.
Ezen SIM-kártyák közül viszont évről évre több csatlakozott a mobilinternetre. Míg 2016-ban csaknem ötmillió SIM-kártya generált online adatforgalmat, 2021-re számuk 7 millió felé emelkedett, ami már a kártyák háromnegyedét tette ki.
Ennél is meredekebben emelkedett az egy SIM-kártyára eső forgalmazott mobiladat-mennyiség: ez a 2016-os 0,8 gigabájtról 2021-re több mint a kilencszeresére, 7,5 gigabájtra ugrott. Ennek oka, hogy nemcsak egyre többen használják a mobilinternetet, hanem egyre intenzívebben is, azaz több ideig böngésznek, streamelt médiát fogyasztanak, nagyobb felbontásban élvezik a tartalmakat vagy épp videocsetelnek - áll a közleményben.
A szolgáltatók által jelentett 7 millió, mobilinternetre csatlakozó SIM-kártya nem egyenlő 7 millió lakossági felhasználóval, hiszen ez tartalmazza a nem lakossági előfizetéseket, és egy ember akár több SIM-kártyát is használhat.
Az NMHH-felmérés szerint a mobilinternetet használók aránya - a szolgáltatók által közölt előfizetési adatokhoz hasonlóan - meredeken emelkedett. 2016-ban a 14 éves vagy idősebb lakosság 38 százaléka használt csak mobilinternetet, 2021-re viszont arányuk már 67 százalék volt, ami mintegy 5,6 millió embert jelentett az országban.
Ha mobiltelefon - folytatták -, akkor pedig nemcsak mobilinternet létezik, hanem a helyhez kötött szolgáltatásra kapcsolódó wifihálózatot is igénybe lehet venni. A mobilinternettel nem, de wifivel internetezők aránya 4 és 8 százalék között ingadozott a vizsgált időszakban.
Összességében pedig elmondható, hogy 2021-ben körülbelül 6,3 millió 14 éves vagy idősebb ember internetezett a mobiltelefonján. Ez idő alatt mintegy harmadára, azaz 28 százalékról 9 százalékra esett vissza azok száma, akik a mobiltelefonjukon nem interneteznek, de helyhez kötött internetet használnak. Ők 2021-ben körülbelül 800 ezren voltak - írták.
Az NMHH szerint arra a kérdésre, hogy miért nem interneteznek a mobiltelefonjukon, a legtöbben (40 százalék) azt válaszolták, hogy elég nekik a vezetékes internet. 37 százalékuk mondta azt, hogy nincs rá szüksége, 21 százalékuk pedig azt, hogy a mobilkészüléke nem alkalmas az internetezésre. Ez alapján azt várhatjuk, hogy a készülékek megújulásával még tovább fog bővülni a mobilon internetezők tábora.
Talán a mobilinterneten nem, de wifin internetezőket lehetne a legkönnyebben rávenni a mobilinternet használatára. A mobilinternetezők csoportjától leginkább a pre paid mobiltelefon-előfizetés különbözteti meg őket. A pre paid csomagoknál a mobilinternet fajlagosan drágább lehet, illetve a költsége nyilvánvaló, és alkalmanként igényelni szükséges, ami inkább spórolásra készteti a felhasználót - tették hozzá.
További jellemzője ennek a csoportnak, hogy tagjai főleg nyugdíjasok, akik valószínűleg kevesebbet utaznak, így csökken a bárhol elérhető internet iránti igényük.
A mobilon nem, de asztali gépen vagy laptopon internetezők számára valószínűleg a technológia, illetve a kis képernyő jelent kihívást. Ők nagyobb arányban szintén nyugdíjasok, akik gyakorlatlanabbnak gondolják magukat az internethasználatban, mint a mobiltelefonon (mobilinternettel vagy wifivel) internetezők - közölte az NMHH.
hírek innen, onnan
Dögös bikinis fotókon mutatta meg magát Grace Kelly unokája: szerelmével romantikázott
A néhai Grace Kelly 27 esztendős unokája, Camille nemrég egy álomba illő nyaralásról jelentkezett be, követőit pedig néhány...
Letiltották a műsorvezetőt, aki szerint a belga sztárnak nem lett volna szabad vb-meccset kihagynia a gyereke születése miatt
A L’Equipe július 3-ig nem engedi adásba France Pierront, aki élesen bírálta Jérémy Dokut. A belga játékos a szövetség engedélyével...
Turbós Testarossát és más őrült autókat foglaltak le
Meredek autókat foglaltak le a hatóságok, amik egy kábítószeres bűnügyhöz kapcsolhatók.
Elhunyt Nyakó Júlia, Aesa-díjas színésznő
Váratlanul elhunyt Nyakó Júlia színésznő.
Gálik Zoltán a 10 éves brexitről: több olyan megállapodás jött létre, ami korábban nem fért volna bele az Egyesült Királyság számára
Tíz évvel a brexit-népszavazás után is megoszlanak a vélemények az Egyesült Királyság uniós kilépésének hatásairól. Az...
Lecsapott a jegybank: ennyibe kerül a Molnak, hogy napokig nem adott hírt a Barátság vezeték leállásáról
Ismétlődő szabályszegésről van szó: korábban is marasztalták el a Molt a rendkívüli tájékoztatásra vonatkozó kötelezettség...
Koponyákat, végtagokat és preparált emberi arcbőrt foglaltak le egy budapesti férfinél
Testrészeket gyűjtögetett a beteghordozóként dolgozó férfi, aki elhagyatott temetőkben is ásott ki holttesteket.
Fokozott ellenőrzést hirdetett a rendőrség a Budapest Pride hétvégéjére
A főváros egész területén.
Későn szólt a Barátság leállásáról, megbüntette a Mol-t a jegybank
A jegybank a rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt 43 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Mol-ra. Az...
Eddig bírná bevétel nélkül a magyarok többsége
Míg tavaly a lakosság 42 százaléka legfeljebb egy hónapig tudott volna megélni a megtakarításaiból jövedelem nélkül, idén ez az arány...
Testrészekből készített ételt és evett is belőlük egy egy budapesti beteghordó
Egy preparált emberi arc, egy teljes lábszár, valamint egy befőttesüvegben tartott szív is előkerült a nála tartott házkutatás során.
Sport
Ezért látsz ennyi rózsaszín cipős focistát a világbajnokságon
Nem véletlenül.
Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet
Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.
Tényleg eladja világsztárját a Liverpool, megkezdődtek a tárgyalások
Meglepő fordulat, alapember távozhat.
Hansi Flick döntött, távozhat az FC Barcelona saját nevelésű csillaga
Nehezen engedte el.
Nem mindennapi üzenetet hagytak maguk után az iráni futballisták Los Angelesben
Erre valószínűleg nem számítottak a szervezők.
Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát
Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...
140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik
A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.
Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise
A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.
Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát
Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.
120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München
Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.
Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere
Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.
Julián Álvarez hivatalos közleményben jelenti be, melyik csapatba akar igazolni
Minden eszközt megragad az Atlético Madrid világsztárja.
Bulvár
Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz
Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és
Egy 26 éves őrmester nemi szervei összezsugorodtak és eltorzultak egy népszerű hajhullás elleni gyógyszertől
Komoly árat fizetett a dús haj reményében.
„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről
Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.
Fontos bejelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz hétfőn – visszatérhetnek a korábban eltávolított katonák
A „fiatalítás” program keretében korábban eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabály-módosítás már társadalmi egyeztetés alatt áll – erről írt közösségi oldalán Ruszin-Szendi Romulu
Egymás után állnak meg a vonalak
A győri fővonal hétvégi fennakadása után másik pályaszakaszonon is komoly problémák jelentkeztek.
Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük
Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.
Lemond és távozik egy fideszes politikus
De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.
Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget
Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto
Ha erről a számról kaptál SMS-t, nehogy megnyisd: lenullázhatják a számlád
Külföldi számról érkező SMS-sel riogatják a csalók a magyarokat egy fiktív közlekedési bírságra hivatkozva. Ha te is megkaptad, jól vigyázz, véletlenül se kattints a benne található linkekre, tipikus adathalász
64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője
A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.
Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte
A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.
Megvan, melyik a legolcsóbb és legdrágább bank
A számlacsomagok átlagos éves díja alapján derül ki az MNB tanulmányából, hogy melyik banknál milyen költségű a bankolás.
blogmorzsák
A romantikus út, ami a válóperes bíróságra vezetett
A városi babona szerint a szerelmespároknak pont itt nem szabad sétálniuk, mert akkor nem fognak együtt maradni.
Elhaló mennydörgés
A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Tatabányát is érinti a vonatok késése
- Győrben is adományoztak a rászorulóknak
- Most Ön is segíthet a győri értelmi sérült gyerekeken!
- Győrnél az M1-es felhajtónál ütközött két kocsi az M85-ös körforgalomban
- Tilos látogatni a győri kardiológiát bizonytalan ideig
- Eltűnt a 15 éves győri fiú, Bence
- Toborzás az Egészség-Piacon, Győrben
- Elindultak az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán a teljes körű felújítási munkák
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál


