Ezt olvasta már?


Űrjogi perbeszéd világversenyen a győri joghallgatók

Az űrjogra koncentráló Manfred Lachs Space Law Moot Court Competitiont a világ legjelentősebb perbeszédversenyei közé sorolják. Idén Franciaországban a Paris-Sud Egyetemen rendezték az európia döntőt.

Magyarországot a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói, Frank Máté, Horváth Rebeka és Mihály Laura Dominika képviselték.

A párizsi verseny az űrjog különleges világába röpítette a résztvevőket. A megoldandó jogeset szerint két fiktív állam közös bányászati tevékenységet folytatott az űrben, egy speciális nyersanyagra koncentrálva, amit aztán az egyik állam titokban katonai célra is használni kezdett. Az egyik, hazatartó űrhajó végül felrobbant, mindenki meghalt, megsemmisült a rakomány, és azt kellett megállapítani többek között, hogy kit terhel a felelősség a robbanásért. A csapat részvételét az Igazságügyi Minisztérium által alapított, a „Jogászképzés színvonalának emelését célzó programok" keretében létrejött, a nemzetközi perbeszédversenyeken való részvételt segítő alprogram támogatta. A csapat felkészítését a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszék oktatói, Ganczer Mónika, Kecskés Gábor és Sulyok Gábor végezték.

 

„A verseny előtt kétfordulós válogatón vettünk részt a győri jogi karon. Megkaptuk a jogesetet, és összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos meglátásainkat: szerintünk milyen jogszabályokat kell feldolgozni hozzá, és mi lehet a megoldás. Az írásban beadott összefoglalóink alapján végül hatunkat hívtak be a szóbeli fordulóra, ahol felperesként és alperesként egyaránt érvelnünk kellett. Ezt követően hirdették ki a karon, hogy ki mehet a Manfred Lachs Űrjogi Perbeszédversenyre, Párizsba" – foglalja össze az előzményeket Frank Máté.

Maga az európai döntő gyakorlatilag egy bírósági tárgyalás modellezése volt. Ahogy a Nemzetközi Bíróság elé szokás, úgy a csapatoknak itt is be kellett nyújtaniuk a periratot. Mégpedig úgy, hogy a felperes és az alperes oldaláról egyaránt legyen érvelésük. A győri joghallgatók két negyven oldalas, angol nyelvű dokumentációt készítettek el, és küldték tovább Párizsba. Utána már célirányosan készültek a versenyre, az A és B állam oldaláról egyaránt összegyűjtötték az érveket, és összeállították a koherens, meggyőző perbeszédeket.

 

„Tehát a felperesi és az alperesi poríziót is fel kellett dolgoznunk, majd pedig képviselni azt. Elég későn kaptuk meg a többi csapat periratait, akikkel aztán vitába szálltunk, és ez tovább nehezítette a körülményeket, de sikerült megbirkózni ezzel is. Végül kétszer kerültünk alperesi, kétszer felperesi pozícióba, és francia, szlovén, olasz, német csapatokkal álltunk szemben" – részletezi a versenyt Horváth Rebeka.

 

„A Manfred Lachs Space Law Moot Court Competitionnak több fordulója van világrészenként, és a kontinensversenyek győztesei jutnak ki az októberi világdöntőre, Washington D.C-be. Érdekesség, hogy a Paris-Sud University-nek külön űrjogi tanszéke, űrjogi kutatóintézete is van. Ezért aztán a házigazdák nagyon erősek voltak. Velük is megmérkőztünk, és – képletesen szólva – jól megizzasztottuk egymást" – idézi fel Mihály Laura Dominika.

 

Természetesen minden angolul, szaknyelven zajlott. Perszituációban, azonnal, az űrjogi szakzsargont használva, választékosan, angolul vitázni szép kihívás lehetett. Ráadásul a bírók gyakran közbe-közbe kérdeztek, és nemcsak az adott területtel kapcsolatosan, hanem a nemzetközi jog többi részletét érintően is. Ezért a hazai perbeszédversenyekhez képest, ahol ilyen jellegű disputa nincs, nehezebb, de életszerűbb volt a párizsi megmérettetés.

 

Amikor a győri csapat tagjait tapasztalataikról, a verseny hasznosságáról kérdezzük, a periratkészítés kihívásait említik elsőként, és az angolul tartott perbeszédeket, amik önbizalmat adnak későbbi pályafutásukhoz. A Párizsban töltött bő egy hét alatt, azon túl, hogy a város megismerésére is maradt idő, a kapcsolati hálójukat is sikerült bővíteniük. Összebarátkoztak például a győztes szlovén csapat tagjaival. A ljubljanai egyetemen is van űrjogi tanszék, mégiscsak most, immáron az ötödik évben sikerült kimagaslóan szerepelniük a tekintélyes versenyen.

A győriek nem tudták meg, hogy végül hányadik helyen végeztek a tizennyolc induló közül. Négy csapat jutott az európai döntőbe, és a végső párharcot a ljubljanai egyetem hallgatói vívták bécsi diákokkal. A többi csapat eredményét nem hozták nyilvánosságra.

 

Horváth Rebeka végzős, Frank Máté negyedéves, Mihály Laura Dominika másodéves jogászhallgató a győri karon. Rebekát a nonprofit szféra érdekli. Máté szeretné a doktori iskolában folytatni a tanulmányait, emellett ügyvédjelöltként is dolgozni akar. Jelenleg is egy ügyvédi irodában gyakornok. Nem titkolt célja, hogy a győri egyetemen taníthasson, miközben a szakmában, a gyakorlatban is elismerést szerez. Laurának szívéhez nőtt a nemzetközi jog, ezért a diplomácia világában is szívesen kipróbálná magát. A jogászképzés előtt az ELTÉ-n diplomázott pszichológiából, és ezt a két területet is örömmel ötvözné valamilyen módon, de az ügyvédi pálya is érdekli természetesen.

 

Amikor Máté eddigi versenyeredményeire térünk rá, a lányok mosolyogva hátradőlnek, mert tudják, hogy hosszú lista következik. „Az OTDK-n második, harmadik helyet, és különdíjat is szereztem. A Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen Erdélyben, csapatban második lettem. Miskolcon az Országos Jogi Disputa Versenyen csapatban szintén a második helyet szerezük meg. Ősszel az Országos Hallgatói Koncepcióversenyen Szegeden egyéniben harmadik lettem – sorolja Frank Máté. Ebbe a szép listába illeszkedik a párizsi verseny, amit egyébként 1992 óta rendeznek meg, és 2010-ben a győri egyetemen tartották az európai döntőt.

 

Amikor búcsúzunk, a csapat tagjai kérik, hogy feltétlenül tolmácsoljuk köszönetüket felkészítő tanáraiknak ezúton is, elsősorban Ganczer Mónikának, Kecskés Gábornak, Sulyok Gábornak, és az egész karnak természetesen, hiszen sok segítséget kaptak a felkészüléshez.

 

 

 

 

forrás: kisalfold.hu







0
0
0
0

hírek innen, onnan

Azonnali beavatkozást sürgetnek: több mint 5 ezer embert tartanak fogva online csalóközpontokban

Egy évvel a térségben végrehajtott nemzetközi razzia után is több mint 5300 embert tartanak fogva a mianmari online csalóközpontokban a...

Elképesztő szörnyűség a Gödöllő melletti óvodában: Sokkot kaptak a szülők, miután kiderült, mit tett az óvónő a síró kislánnyal

Hivatalosan is vádat emelt az ügyészség egy Pest vármegyei óvodapedagógus ellen, aki a vád szerint brutális és megalázó módon...

Barátság vezeték, olajimport: késve tette közzé rendkívüli tájékoztatását a MOL

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) folyamatos felügyelési tevékenysége keretében tekintette át, hogy a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (MOL...

Még a gyógyszerrezisztens Acinetobacter baumannii ellen is felvették a kesztyűt a prionokból származó fehérjefragmentumok

A kutatás vezetője szerint ezek azt bizonyítják, hogy még a leghírhedtebb fehérjék is rejthetnek olyan molekuláris részleteket,...

Milliárdos hűtlen kezelés miatt vádat emeltek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő korábbi vezetője ellen

A vádirat szerint egy 8,15 millió eurós kölcsönről úgy döntött még 2014-ben, hogy nem végezett hitelképességi vizsgálatot,...

„Mindenki tudja, hogy csalók” – az Atléticónál nagyon kiborultak a Barcelonára

A világbajnok támadó nyilatkozata indította el a lavinát.

Magyar Péter: A fideszes képviselők megint elárulták a hazájukat

A volt kormánypárt mindhárom törvényre nemmel voksolt.

A Momentum népszavazást kezdeményez az örökbefogadásról

Azt szeretnék elérni, hogy az egyedülállók és az egynemű párok is azonos feltételek mellett fogadhassanak örökbe.

Navracsics Tibor és Ferencz Orsolya felszólította a fideszes milliárdosokat, hogy finanszírozzák a jobboldali médiát

A két politikus nyílt levélben kéri a „nemzeti tőkéseket” a konzervatív sajtó megmentésére. Felhívásuk a Mediaworks és további...

Vádat emeltek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő egykori főigazgatója ellen

Vádat emelt hat emberrel szemben a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség egy állami cég két és fél milliárd forintos kölcsöne kapcsán...

0

Sport

Mbappéékat az özönvíz sem tudta megállítani, a franciák embertelen körülmények között is behúzták a győzelmet

Szűk 40 percnyi futball után leszakadt az ég Philadelphiában, két órát állt a játék, de a Real klasszisát ez sem zökkentette ki.

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka

Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja

A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.

Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég

! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy 100 millió eurós ajánlatnál is többre tartja a villámgyors elefántcsontparti

0
0

Bulvár

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra

Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte

A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.

64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője

A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.

5000 német katona indult meg a fehérorosz határra

Németország 5000 katonát telepít Litvániába a NATO keleti szárnyának védelmére, akár kötelező vezénylésekkel is. A 5000 német katona indult meg a fehérorosz határra bejegyzés először Acnews-én jelent meg.

Hét év után kitálalt Kulcsár Edina, most mindent bevallott

Összeszedte a bátorságát Kulcsár Edina és mindent elmondott.

Tényleg visszatér a vezetékes telefon az otthonokba? A fiatalok szerint nem véletlenül

Volt idő, amikor a vezetékes telefon szinte minden otthon természetes része volt. Aztán jöttek a mobilok, az okostelefonok és az állandó online jelenlét, a régi készülékek pedig szinte egyik napról a másikra eltűn

blogmorzsák

Túrabicajjal a Balaton keleti medencéjét megkerülő Kiskörön

Még kényelmes tekeréssel, sok nézelődéssel is megtehetjük ezt a távot egyetlen nap alatt.

Elhaló mennydörgés

A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

0