Ezt olvasta már?


Vesztegzár alatt egész Olaszország

Az új koronavírus okozta járvány terjedése miatt egész Olaszországra kiterjesztik a legmagasabb fokozatú óvintézkedéseket – jelentette be hétfőn este Giuseppe Conte olasz miniszterelnök.

 

A kormányfő elmondta: a rendelkezést még az éjszaka aláírja, így az kedd reggel életbe lép. Az intézkedés – a jelenlegi tervek szerint – április 3-áig tart, addig országszerte szünetel az oktatás is.

 

Az intézkedések, amelyeket az északi Lombardia tartományban és további 15 városban már két napja bevezettek, minimálisra korlátozzák a lakosság mozgását, a lakóterületet csak engedéllyel lehet majd elhagyni. Nincs többé “vörös zóna”, egész Olaszországra ugyanazok az egészségügyi óvintézkedések vonatkoznak.

 

Maradjatok otthon!”

 

– szólította fel az olaszokat Giuseppe Conte.

 

Közölte, hogy az utcára ki lehet menni, de kerülni kell a csoportos találkozókat. A tömegközlekedés továbbra is működik, de városát csak az hagyhatja el munkavégzés kapcsán vagy egészségügyi okból, aki erre engedélyt kap. Felfüggesztették az olasz labdarúgó-bajnokságot is.

 

“Tudom, hogy nehéz megváltoztatni mindennapi életünket, de azonnal cselekedni kell, a fertőzöttek számának jelentős növekedése miatt nincs több idő” – tette hozzá a miniszterelnök.

 

Conte magyarázata szerint az egészségügyi óvintézkedések legmagasabb fokozatra emelését országos szinten az indokolta, hogy hiába az Észak-Olaszországban vasárnap bevezetett szigorítások, gyorsan kiderült, hogy ezeket nem mindenki tartja be. Olaszország más részén is sokan felelőtlenül viselkedtek – hangoztatta a miniszterelnök, példaként hozva fel, hogy vasárnap tele voltak az olaszországi éttermek és szórakozóhelyek az előírásokat semmibe vevő fiatalokkal és családokkal. Az első intézkedések bejelentése után az északi régiókból több ezren indultak el a déli tartományok irányába.

 

“Mindenkinek azonnal le kell mondani valamiről a legfontosabb közös jó, a közegészség védelmében. Áldozatot kell hozni, a nagyszülők, az idősek védelmében” – hangsúlyozta. Emlékeztetett arra, hogy a kormányrendeletek megsértése bűncselekménynek számít: legalább 200 eurós bírságot, valamint több hónapos börtönbüntetést vonhat maga után.

 

Az intézkedésekről bővebben

 

A most már egész Olaszországra érvényes rendelkezések között szerepel a múzeumok, mozik, színházak, templomok, edzőtermek, uszodák bezárása. A presszók, éttermek, sörözők este hatig tarthatnak nyitva, és a pincéreknek legalább egy méteres távolságot kell tartaniuk a vendégektől.

Felfüggesztettek minden közösségi, csoportos vagy tömegeseményt, legyen szó sportról, kulturális vagy tudományos találkozóról. A római minisztériumokban bevezették a távmunkát, a parlament is szünetelteti munkáját. A 65 év felettieknek egyáltalán nem tanácsolják, hogy kimenjenek az utcára.

Az olasz gyerekorvosok felhívták a tanulók figyelmét arra, hogy az iskolai kényszerszünet nem számít vakációnak, és felszólították őket, hogy ne csődüljenek az utcákra, terekre, parkokba. Nem tilos az utcára lépés, de aki nem jár munkába, vagy nincs más sürgős tennivalója, a legjobb, ha otthon marad, minimálisra csökkentve a másokkal való találkozást.

Mindemellett bejelentették, hogy azonnali hatállyal lezárják az összes olaszországi sípályát, mivel sokan vakációként értelmezték a fertőzés miatt elrendelt munka- és oktatási szünetet.

 

A 16 milliós észak-olaszországi területek bevezető országútjain hétfő délután megjelentek a katonák, a rendőrség és a csendőrség ellenőrzési pontjai. A térségből ki- és belépni – a külföldieknek is – kizárólag engedéllyel szabad: az ehhez szükséges formanyomtatvány már fent van a belügyminisztérium honlapján. Hasonlóképpen, csak ezzel az engedéllyel hagyható el a térség a vasútállomásokról és a repülőterekről is. Aki megsérti az előírásokat, tehát elhagyja a kijelölt területet, vagy engedély nélkül lép be, bírságot és több hónap börtönt kockáztat.

 

Az országos intézkedések ezt a modellt követik: a belügyminisztérium még nem közölte, hogy az Olaszországban tartózkodó külföldiek maradhatnak-e, és miként ellenőrzik majd a városok, tartományok közti közlekedést. Az áruszállításra nem vonatkoznak a korlátozások.

 

Giuseppe Conte kedden egyeztet az ellenzéki pártok vezetőivel. Elemzők a két hete tartó egészségügyi óvintézkedések okozta gazdasági veszteséget már több mint 10 milliárd euróra becsülik.

 

A polgári védelmi hatóság hétfő esti tájékoztatója szerint Olaszországban kilencvenhéttel emelkedett az új típusú koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak és több mint ezerötszázzal a diagnosztizált fertőzötteknek a száma. A halottak száma így elérte a 463-at, a diagnosztizált fertőzötteké pedig a 9172-t; jelenleg több mint négyezer beteget kezelnek kórházban. Az elhunytak több mint nyolcvan százaléka hetven év feletti.

 

További friss hírek a nagyvilágból

 

Szlovéniában huszonháromra, Horvátországban tizenháromra nőtt az új koronavírussal fertőzöttek száma – közölte a helyi sajtó hétfőn. Mindkét ország kormánya kiterjeszti a fertőzés megfékezésének terjedését célzó intézkedéseit.

 

Szlovákiában is nőtt a vírusfertőzéssel diagnosztizált emberek száma, az egészségügyi tárca válságstábjának hétfőn nyilvánosságra hozott adatai szerint már hét embernél mutatták ki a Covid-19 fertőzést.

 

A brit kormány hétfői ülésén úgy döntött, hogy jelenleg nincs szükség az új típusú koronavírus terjedése elleni eddigi intézkedések jelentős kiterjesztésére. Chris Whitty angliai tisztifőorvos azonban hétfő esti sajtótájékoztatóján közölte: a hivatalos ajánlás a következő 10-14 napban változhat, és ebben az esetben még enyhe légúti panaszok esetén is arra kérhetik a betegeket, hogy különítsék el magukat környezetüktől.

 

Szerdától március 22-ig valamennyi romániai óvodában és iskolában felfüggesztik a tanítást, hogy megelőzzék a koronavírus terjedését – jelentette be hétfőn délután a bukaresti operatív törzs ülése után Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnök.

 

Ötvenhat új esettel 322-re nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma Hollandiában – olvasható a holland közegészségügyi hivatal hétfői közleményében. Az új fertőzések száma ugyan kevesebb, mint a hétvégén volt, de több mint 4000 gyermek nem mehetett iskolába, miután az észak-brabanti régió oktatási intézményeiben több oktató megbetegedett. Mark Rutte holland miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy a holland gazdaság képes ellenállni a káros hatásoknak.

 

Belgiumban a közegészségügyi hivatal szerint – a hétfőn bejelentett 39 új esettel – 239-re emelkedett a fertőzöttek száma, miközben egy előzőleg fertőzéssel kezelt páciens meggyógyult. A közlemény szerint a vírus terjedésnek mértéke “még mindig csak korlátozott”, azonban a belga sajtó hírei szerint megerősített kockázatkezelési intézkedéseket rendeltek el az országban.

 

Ugyancsak hétfőn a NATO és az Európai Bizottság két munkatársát is fertőzéssel diagnosztizálták. A nemzetközi szervezetek bejelentették, hogy “megtették a szükséges óvintézkedéseket az ott dolgozók érdekében”.

 

Kamatmentes kölcsönt vehetnek fel áprilistól a koronavírus-járvány következtében keletkezett pénzügyi problémáik áthidalására a cseh vállalkozók. A cseh kormány erre a célja egyelőre 600 millió koronát (8 milliárd forint) különített el – közölte Karel Havlícek ipari és kereskedelmi miniszter a kormány hétfői ülése után Prágában. Csehországban hétfő délután már 35 fertőzöttet tartottak nyilván, a karanténban lévők száma pedig meghaladta az 1200-at.

 

A francia jegybank hétfői előrejelzése szerint az új koronavírus miatti intézkedések következményeként a gazdasági növekedés 2020 első negyedévében nem fogja meghaladni a 0,1 százalékot Franciaországban, ahol hat újabb elhalálozással a megbetegedés halálos áldozatainak száma 25-re emelkedett, a diagnosztizált fertőzöttek száma pedig meghaladta az 1200-at.

 

 

Hétfő estétől két hétre házi karanténba kell vonulnia mindenkinek, aki belép Izraelbe – jelentette az izraeli 13-as kereskedelmi televízió esti híradója. A rendelkezés értelmében csak azokat a külföldieket engedik belépni az ország területére, akiknek van olyan izraeli tartózkodási helyük, ahol meg tudják oldani a kéthetes házi karantént. A tévé szakértői szerint az új döntés nyomán hamarosan mintegy háromszázezer izraeli nem hagyhatja el otthonát, ami súlyos hatással lehet az izraeli gazdaságra.

 

Az amerikai tőzsdéken hétfőn rövid időre felfüggesztették a kereskedést, az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) pedig hétfői sajtókonferenciáján élelmiszer-és gyógyszervásárlásra bíztatta az időskorúakat.

 

Forrás: MTI / Kitekintő







0
0
0
0

hírek innen, onnan

Politico: Százmillió forintnyi pénzt költött el szabálytalanul fél év alatt a részben fideszes alapítású EP-frakció

A Patrióták Európáért csoportnál a cikk nem említett a magyar tagpártokhoz köthető szabálytalanságokat, főleg francia szervezeteket...

Elfogadta a parlament a médiatörvényt, amivel felszámolják a jelenlegi közmédiát

Kitakarítják a kuratóriumokat, kettészedik az MTVA-t, lesz újra önálló nemzeti hírügynökség. A közmédia függetlenségét és...

Betiltották a gigaplakátokat, a gyűlöletkeltő reklámokat és a kampányidőszakon kívüli politikai hirdetéseket

Mégsem sajátítja ki az állam a Diószegi Sámuel utcai bérházakat, december végéig marad a közbeszerzési szaktanácsadói rendszer –...

Szavaz a parlament

A vizsgálóbizottságokról és a gyűlöletkeltő plakátokról már voksoltak.

Gyászol Orosz Barbara: szívszorító szavakkal búcsúzott imádott nagymamájától

Orosz Barbara a közösségi oldalán jelentette be, hogy elhunyt a nagymamája, akit a családban Mamcsikának szólítottak. A gyászhír nem...

Egyetlen ruhadarab miatt bukott le a hónapokig titkolózó RTL-es a stúdióban, most élő adásban búcsúzott

Az RTL Híradó műsorvezetőjének, Major Eszternek a titkát kollégája, Rábai Balázs fedte fel. A férfi egy közös adás után kérdezett...

G7: A NER-közeli cégek járhatnak jól az óriásplakátok budapesti betiltásával

A jelenlegi reklámfelületek többsége eltűnhet, miközben a megmaradó reklámhelyekkel rendelkező, részben NER‑közeli cégek pozíciója...

Messi hiába minden idők egyik, ha nem a legjobb játékosa, a tizenegyeseket nem lövi igazán jól

Az Ausztria ellen kihagyott büntetője újra rámutatott egy érdekes ellentmondására: miközben Messi szinte mindenben korszakos játékos,...

Átigazolási szuperbomba, Luis Enrique, a PSG és a Liverpool is harcba száll a világ futballjának új csodagyerekéért, 100 millió euró sem lesz elég

! A mindössze 19 éves Yan Diomandé iránt Luis Enrique PSG-je és a Liverpool is komoly érdeklődést mutat, miközben az RB Leipzig még egy...

Orbán családjáig is elérhet a Tisza elszámoltatása – mondta a 24.hu-nak a San Diego-i egyetem korrupciókutatója

Az Orbán-rendszer dinasztiái foglyul ejtették az államot, a Tiszának pedig eredményesnek kell lennie az elszámoltatás terén, nehogy az...

Elvágtak egy fontos kábelt, akadozik a net és a telefon Tatabányánál

A Telekom közlése szerint már dolgoznak a hiba elhárításán, ez azonban időbe telhet.

„Legutóbb Hitler próbálkozott hasonlóval” – kiakadtak a fideszesek a Tisztítótűz-műveleten

Németh Balázs szerint Magyar Péter tervei a vagyonvisszaszerzéssel a Rákosi-korszakot idézik fel, Pócs János azt mondta, nem igaz, hogy a...

0

Sport

Haaland megállíthatatlan volt a New Jersey-i éjszakában, Szenegál megint elkövette ugyanazt a hibát

Ezúttal nem csak képletesen kell érteni, hogy a stadion is beleremegett a szurkolásba...

140 millió eurós szupersztárt igazolt a Manchester City, bármelyik pillanatban hivatalosan is bejelenthetik

A Nottingham Forest játékosa, Elliot Anderson csatlakozik Enzo Maresca együtteséhez.

Szenzációs húzás, 220 millió euróért válthat klubot Michael Olise

A Bayern München húzás egyértelmű üzenet a Real Madridnak és a Liverpoolnak.

Történelmi búcsú: Utoljára láthatjuk pályán a vb-k kultikus kapusát

Ochoa védi a mexikói kaput az utolsó csoportmeccsén.

Csoda a foci-vb-n, megtört a magyar bajnokság 40 éves átka

Ma hajnalban véget ért a magyar bajnokság szörnyű sorozata a világbajnokságon, itt vannak a részletek.

120 millió eurós csúcsigazolással sokkolná a piacot a Bayern München

Vincnet Kompany a Bundesliga egyik legjobb középpályását akarja.

Gyermeke születik: Hazautazott a vb-ről a belga válogatott kulcsembere

Családi okok miatt elhagyta a belga válogatottat a Manchester City sztárja.

Alexis Mac Allister klubváltása a címlapon, élete lehetőségét kaphatja a Liverpool sztárja

A Real Madrid lehet az argentin világbajnok következő csapata.

0
0

Bulvár

Lemond és távozik egy fideszes politikus

De állítása szerint nem az elszámoltatás miatt.

Rendkívüli: Sulyok Tamást és Polt Pétert eltávolítják hivatalukból a 17. Alaptörvény-módosítással, és új alkotmány lesz

Magyar Péter a parlament ülésén bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal létrehozása mellett benyújtják az Alaptörvény 17. módosítását is, amivel eltávolítják az „Orbán-bábokat”. Sulyok Tamást és

„A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről

Galgóczi szerint Sulyok és a többi közjogi méltóság elmozdítása politikai szempontból nemcsak kívánatos, hanem fontos is.

Fontos bejelentést tett Ruszin-Szendi Romulusz hétfőn – visszatérhetnek a korábban eltávolított katonák

A „fiatalítás” program keretében korábban eltávolított katonák visszavételét lehetővé tevő jogszabály-módosítás már társadalmi egyeztetés alatt áll – erről írt közösségi oldalán Ruszin-Szendi Romulu

Porig égett a magyar sikermárka gyártóüzeme: óriási a kár, senki sem tudja, mi lesz így velük

Súlyos tűzkár érte a magyar almaborgyártás egyik ismert szereplőjét.

Egymás után állnak meg a vonalak

A győri fővonal hétvégi fennakadása után másik pályaszakaszonon is komoly problémák jelentkeztek.

Gyakorlatikag lenullázza a Fidesz és a KDNP frakcióit, ha 12 évben maximalizálják a képviselőséget

Magyar Péter hétfőn bejelentette, hogy 12 évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát. A jelenlegi frakciók összetételét vizsgáló adatgyűjtésünk szerint a javaslat elsősorban a kormánypárto

Melltartó nélkül vonult végig Monacón Mia Khalifa, mindenki őt nézte

A figyelem középpontjába került az egykori felnőtt filmes.

64 évesen meghalt az RTL Drága örökösök sorozatának színésznője

A gyászhírt a Stúdió K Színház közölte, amelynek Nyakó Júlia 1997 óta volt oszlopos tagja. Pályafutása során játszott az Aranyélet és a Drága örökösök című sorozatokban is.

Orbán Viktorék titokban 5000 milliárd elköltésére hatalmazták fel magukat, ennek pedig csak a negyede menne a 4iG-ra

Még a választások előtt, az Orbán Viktor vezette Védelmi Tanács kezdeményezésére, kivonták a magyar GDP közel 6 százalékát érintő állami beszerzéseket a nyílt közbeszerzési eljárások hatálya alól. Az ügy

5000 német katona indult meg a fehérorosz határra

Németország 5000 katonát telepít Litvániába a NATO keleti szárnyának védelmére, akár kötelező vezénylésekkel is. A 5000 német katona indult meg a fehérorosz határra bejegyzés először Acnews-én jelent meg.

blogmorzsák

A romantikus út, ami a válóperes bíróságra vezetett

A városi babona szerint a szerelmespároknak pont itt nem szabad sétálniuk, mert akkor nem fognak együtt maradni.

Elhaló mennydörgés

A vietnámi veterándrámák egyik elfeledett darabja.

0